Popis kraja

Trnavský kraj je jedným z najmenších samosprávnych územných celkov Slovenskej republiky a predsa ako jediný susedí s tromi štátmi - Českou republikou (Juhomoravský kraj) v dĺžke 45 km, Rakúsko (Dolné Rakúsko) v dĺžke 12 km a Maďarskom (Rábsko – mošonsko - šopronská župa) v dĺžke asi 48 km.

Poloha takmer v strede Európy

Poloha takmer v strede Európy včlenila náš kraj do rozvojového regiónu Viedeň – Bratislava – Györ – Moson - Sopron. Trnavský samosprávny kraj tvorí sedem okresov s celkovou rozlohou 4158 km2. Sídlami jednotlivých okresov sú mestá Skalica, Senica, Piešťany, Trnava, Hlohovec, Galanta a Dunajská Streda. Najväčšiu rozlohu má okres Dunajská Streda, najmenším okresom je Hlohovec. V 251 obciach kraja žije 550 tisíc obyvateľov, z toho 127 tisíc ľudí žije v najväčšom sídle, ktorým je krajské mesto Trnava.

Trnava - tradičné stredisko kultúry a vzdelania

Najväčším a tradičným strediskom kultúry a vzdelania je Trnava. Centrum najstaršieho slobodného kráľovského mesta na Slovensku je dnes mestskou pamiatkovou rezerváciou s desiatkami vzácnych historických budov. Trnava je rodiskom a pôsobiskom mnohých z najvýznamnejších slovenských národných, cirkevných, umeleckých i vedeckých osobností.

Významné miesta a pamiatky

Historicky významným mestom a krásnym mestom je i Skalica blízko moravských hraníc. V Šaštíne-Strážoch nájdete i najposvätnejšie pútnické miesto v krajine, baziliku Sedembolestnej Panny Márie, patrónky Slovenska.

Unikátom je kostol sv. Margity Antiochijskej z obdobia Veľkomoravskej ríše, ktorý nájdete v Kopčanoch na Záhorí. V rovnakej obci stojí i tereziánsky žrebčinec, kde sa r. 1816 konali prvé dostihy plnokrvníkov na Slovensku a pravdepodobne aj skutočný rodný dom T.G.Masaryka.

Vyhľadávaným cieľom výletov sú hrady, zámky a kaštiele vo všetkých častiach kraja – Holíčsky zámok, zrúcaniny hradov Korlátko i Branč, Smolenický zámok, Dobrá voda, kaštiele v Moravanoch, Galante, Dunajskej Strede, Dolnej Krupej...

Autor: RECO s.r.o. reklamná agentúra Senica

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
máj 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc