Malý Dunaj

Región Dunajská Streda leží na rovinatom území Žitného ostrova, obkolesený Dunajom a jeho ramenami. Prirodzenú hranicu okresu tvorí na juhu rieka Dunaj a na severe Malý Dunaj.

Žitný ostrov je najväčším riečnym ostrovom v Európe. Jeho rovinaté územie patrí k najúrodnejším a najproduktívnejším poľnohospodárskym oblastiam Slovenska. Žitný ostrov je zimoviskom severských druhov divých husí, vyskytujú sa tu divé kačice, bažant, jarabica, drop veľký a chránené vzácne vtáctvo. V chotári obce Baka sa nachádza chránené zoologické nálezisko Ostrov orliaka morského, ktoré je jediným hniezdiskom tohto vtáka v strednej Európe. Lužné lesy vynikajú bohatstvom vodných rastlín a rýb. Nachádzajú sa tu rozsiahle zásoby podzemných pitných vôd nadregionálneho významu.

Región je čoraz častejšie využívaný aj na rekreačné účely. K jeho atraktivite  prispieva krásne prostredie s množstvom termálnych kúpalísk s kvalitnými službami, ktoré navštevujú tisícky turistov. Lákadlom je aj vodné dielo Gabčíkovo s cyklistickou trasou vedúcou po hrádzi. K vychádzkam vábia romantické zákutia lužných lesov, poskytujúce možnosti rybolovu, turistiky a rekreácie. Čaro Malého Dunaja vytvára okolie rieky: nádherné lužné lesy, drevené vodné mlyny, prírodné táboriská, vodácke krčmy so studeným čapovaným pivom a pečenými rybami, ranče na ktorých si môžete zajazdiť na koňoch, partie vodákov ktorých stretávate na svojej vodnej púti.

Nechajte sa zlákať na splav Malého Dunaja po niektorej z obľúbených trás:

Nová Dedinka – Jelka:

  • Patrí k najobľúbenejším trasám, splav po tejto trase trvá približne sedem hodín, po trase sú 4 bufety s možnosťou výberu zo širokej ponuky jedál a občerstvenia
  • Pri Janíkoch sa profil rieky jemne mení na pereje
  • Splav končí v príjemnej atmosfére Mlyna v Jelke, kde je možné kempovanie, resp. krátka        prehliadka dopĺňaná atmosférou bufetov a vodákov   

Hurbanova Ves - Jelka

  • Nenáročný splav v tej najkrajšej časti Malého Dunaja je určený pre začiatočníkov, rodiny s malými deťmi či nedeľné popoľudnie.
  • Celý splav trvá 4 hodiny, začína sa v Hurbanovej Vsi v príjemnom prostredí na lúke, ktoré ponúka aj možnosť opekačky
  • Možnosť nechať odparkované auto, po ukončení splavu je zabezpečená doprava mikrobusom k autu

Jelka - Tomašíkovo, Jahodná 

  • Splav na Malom Dunaji trvajúci približne na 6 hodín, možnosť obedu v parku Madarasz. Malý Dunaj na mnohých častiach pripomína veľkú a širokú rieku. Na tomto úseku je nutné prenášať kanoe pri Tomašíkovskej elektrárni. Pár minút za elektrárňou sa nachádza jedinečný Tomašíkovský vodný mlyn. 15 minút od mlyna je možnosť kempovat na krásnom a čistom Tomašíkovskom jazere. Platený kemp s wc a bufetmi. Pre tých čo majú chuť, je možnost kúpiť povolenku a chytať ryby. Pre vodákov, ktorí uprednosťňujú dlhé trasy je možné splaviť sa až do Jahodnej, kde je výborná reštaurácia Alba regia s kempom.

 Jahodná - Topoľníky

  • Splav na nižšom toku rieky s perejami, ondatrami a kŕdľami labuti. Malý Dunaj tu ponúka množstva príležitostí na opekanie či kempovanie. Splav je možné spestriť kempovaním a kúpaním sa v termálnom parku Topoľníky s obzvlášť liečivou vodou

http://www.krajzazitkov.sk/sk/obrazkova-galeria/maly-dunaj

 

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
máj 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc