Vinohradníctvo

Trnavský región je oblasť, kde dnešná tradícia vinárstva a vinohradníctva nadväzuje na slávnu vinohradnícku históriu. Trnava patrila medzi najväčšie vinohradnícko-vinárske centrá v Uhorsku a v jej okolí neexistovala obec, v ktorej by sa nenachádzali vinohrady. Od polovice 90. rokov minulého storočia sa vo vinohradníckych oblastiach Slovenska objavuje myšlienka vytvorenia vínnych ciest, ktoré by využili danosti vinohradníckej krajiny, vína ako jedinečného nápoja a miestnej gastronómie na vytvorenie cielených produktov pre návštevníkov.

Malokarpatská vínna cesta

Malokarpatská vínna cesta v sebe spája niekoľko fenoménov - víno, krajinu, históriu a gastronómiu oblasti rozloženej medzi Bratislavou a Trnavou ako veľkými centrami juhozápadného Slovenska. Táto vínna cesta ponúka celoročný program podujatí viazaných na činnosti spojené s pestovaním viniča a výrobou vína i ponuku zariadení, ktoré sú typické pre tento vinohradnícky región.

Vínna cesta Záhorie

Vínna cesta Záhorie návštevníkom predstavuje vínnu oblasť v tomto regióne, jeho pozoruhodné miesta atraktívne pre turistov ponukou miestnych vín, špecialít, vínoték, originálnych vínnych pivníc a búd. Ide o sieť zariadení, ktoré dokumentujú históriu oblasti a poskytujú informácie i sprievodcovské služby, umožňujú poznať pamiatky, zvláštnosti a miestne zvyklosti. Občianske združenie Vínna cesta Záhorie spolupracuje so združením Moravská vínna cesta a Rakúska vínna cesta a jeho centrum je v Skalici.

Nitrianska kráľovská vínna cesta

Nitrianska kráľovská vínna cesta je najväčšou a najdlhšou na Slovensku. Jej vetvu spájajú vinohradnícke oblasti Nitriansku, Južnoslovenskú a Malokarpatskú. Rozprestiera sa na území štyroch krajov: Nitrianskeho, Trnavského, Trenčianskeho a Banskobystrického. V našich zemepisných šírkach počalo pestovanie viniča už pred dvetisícpäťsto rokmi o čom svedčia viaceré archeologické nálezy. Najstarší datovateľný nález na Slovensku je z pahorku Molpír pri Smoleniciach starý cca 2700 rokov.

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
máj 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc