Vodné dielo Kráľová

Vodné dielo Kráľová nazývané aj Kaskády je viacúčelové vodné dielo na rieke Váh, medzi Sereďou a Šaľou na riečnom kilometri 44,2 – 78,6.Dielo bolo dokončené v roku 1985 s cieľom energetického využitia Váhu, protipovodňovej ochrany priľahlého územia, na ťažbu štrkopieskov, ako zásobník zavlažovacej vody, na splavnenie daného úseku Váhu, na chov rýb a ako prostredie na rekreáciu a vodné športy. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády.

Vodná plocha poskytuje možnosti nielen pre milovníkov vodných športov (jazda na vodných skútroch, windsurfing, kitesurfing, jachting, ..), ale je aj miestom relaxu a rybárčenia.

Vodné dielo je úzko späté s históriou strediska Kaskády. Jeho priestory slúžili od začiatku výstavby vodného diela a elektrárne ako ubytovacie zariadenie pre mnoho šikovných rúk technických inžinierov a stavebných pracovníkov z celého Slovenska. Využívanie strediska sa menilo v jeho celej ére až po dnešnú podobu poskytovania služieb z oblastí vzdelávania a relaxu.

Informácie (nielen) pre surfistov

  • 10 kilometrov je dĺžka priehrady
  • 2,4 kilometra je šírka
  • 7 metrov je výška hrádzí nad okolitým terénom

Vietor tu je stabilný aj napriek bohatému a vysokému porastu v okolí hrádze. Surfuje sa od marca až do novembra na každý smer vetra. Najlepšie obdovie trvá od marca až do júna, keď cez Slovensko prúdia vetry od severozápadu, vtedy sa dobre surfuje na východnej strane nádrže. Od júla do augusta zvykne fúkať juhovýchodný vietor, vtedy je dobré vychádzať zo západného brehu na Kaskádach. Fanatici tu surfujú aj v zime, keď hladina ešte nestihla zamrznúť.

Čo ponúka okolie Kráľovej?

Farma Humanita

Vzdialenosť: 6 km

V rozľahlom svete farmára Bertrama Betáka môžu rodiny s deťmi spoznávať viacero exotických ale aj domácich zvierat. Hospodársky dvor obkolesuje množstvo pestrých prístreškov z dreva, kde majú svoje útočisko pávy, emu, kozy, holuby a tiež dvojhrbá ťava. Farmár chová vyše 60 druhov zvierat, v teráriu ukrýva mláďa kajmana, k novým prírastkom patria tiež medvedíky čistotné. Vstup pre jednotlivcov a menšie skupiny do tejto súkromnej zoo je zadarmo. Pri školských výletoch sa platí vstupné 1,50 eur na žiaka. Farma je severne za obcou Kráľová nad Váhom, je lepšie sa popýtať dedinčanov.

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
máj 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc