Vodné mlyny

KOLOVÝ MLYN V JAHODNEJ

Lokalizácia: Slovensko - Trnavský kraj - okres Dunajská Streda - Jahodná

Kolový mlyn v Jahodnej na juhozápade Slovenska patrí k zaujímavým dreveným vodným mlynom na Malom Dunaji.

Mlyn sa nachádza pri obci v chatárskej oblasti Alba Régia. Obľúbeným prístupom k nemu je priplávanie na člne pri populárnom splavovaní vodného toku Malého Dunaja, ktorý je tu pomerne dravý a čiastočne zatarasený malebnými ostrovčekmi s bujnou vegetáciou.

Mlyn bol zrekonštruovaný v roku 1999 a jeho majiteľom sú Západoslovenské energetické závody. V súčasnosti však nie je verejnosti prístupný a dá sa obdivovať len jeho exteriér.

 

VODNÝ KOLOVÝ MLYN V JELKE

Lokalizácia: Slovensko - Trnavský kraj - okres Galanta - Jelka

Vodný kolový mlyn v Jelke na juhozápade Slovenska patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. Ide o trojpodlažný drevený mlyn, aký sa v okolitých štátoch nenachádza.

Mlyn stojí na ľavom brehu Malého Dunaja, ktorý vytvára meandrovité koryto v katastri obce Jelka v dĺžke 23 km s prekrásnymi zátišiami vhodnými na vodnú turistiku.

Najstarší doklad o tomto mlyne pochádza z roku 1894. Pôvodne to bol lodný mlyn a až v roku 1900 sa začalo s jeho prestavbou. Pôvodne patril Jozefovi Némethovi, po ňom jeho synovi. Po prestavbe sa v ňom začalo mlieť v auguste roku 1906. Mlyn pracoval až do apríla 1951. Zásluhou Vlastivedného múzea v Galante a Obecného úradu v Jelke bola budova v roku 1992 zrekonštruovaná a v jeho okolí vybudovaný malý skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti. V blízkosti mlyna sa nachádza dobre vybavené táborisko pre vodných turistov s možnosťou občerstvenia, táborenia, športového vyžitia a tiež s možnosťou kotvenia lodí.

VODNÝ KOLOVÝ MLYN TOMÁŠIKOVO

Lokalizácia: Slovensko - Trnavský kraj - okres Galanta - Tomášikovo

Vodný mlyn z roku 1895 sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí na brehu Malého Dunaja, asi 2 km za obcou Tomášikovo. Zachoval sa v pôvodnom stave, bez rušivých zásahov do konštrukcie s uceleným a prevádzkyschopným mlynským zariadením. Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku.

VODNÝ MLYN DUNAJSKÝ KLÁTOV

Lokalizácia: Slovensko - Trnavský kraj - okres Dunajská Streda - Dunajský Klátov

Kultúrna technická pamiatka, vodný mlyn v Dunajskom Klátove sa nachádza na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja v katastri obce Dunajský Klátov. Je typickým príkladom spodkového mlyna. Terajšiu stavebnú úpravu získal pri prestavbe v roku 1920. Posledným majiteľom bol Michal Cséfalvay. Naposledy sa v mlyne pracovalo v 40. rokoch 20. storočia. Postavením nového mostu v 50. rokoch bola voda odvedená od vodného kolesa, a niet divu, že bolo úplne zruinované. V druhej polovici 80. rokov 20. storočia bol mlyn odkúpený štátom a objekt a celé okolie bolo vyhlásené  za štátom chránené územie. Začala sa stavebno-technická rekonštrukcia objektu. Pre verejnosť bol mlyn sprístupnený 21. augusta 1987.

Mlyn Bratov Pilárikových

Lokalizácia: Slovensko - Trnavský kraj - okres Skalica - Skalica

Pôvodne vodný mlyn v 20-tych rokoch kúpili bratia Pilárikovci. Starý mlyn zbúrali a postavili nový moderný trojposchodový na elektrický pohon. Mlyn potom desaťročia slúžil Skaličanom i okolitým obciam až do roku 1962, kedy bol definitívne zatvorený. V súčasnosti je zrekonštruovaný a sprístupnený verejnosti.

http://www.krajzazitkov.sk/sk/obrazkova-galeria/maly-dunaj

 

 

 

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
máj 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc