Okresná folklórna súťaž

 V  Mestskom kultúrnom stredisku Mateja Korvína  vo Veľkom Mederi sa v sobotu  2. III. 2019 uskutočnilo  okresné kolo  postupovej  súťaže speváckych skupín, ľudových hudieb a sólistov dospelých, ktoré vyhlásilo Žitnoostrovské osvetové stredisko /zriaďovateľ TTSK/.  Vládla tu veľmi dobrá nálada a radostná atmosféra. Nečudo, veď sa tu stretli  kvalitní interpréti.  V samotnej súťaži vystúpil Citarový súbor Sarló z Topoľníkov  pod vedením umeleckého vedúceho  Lászlóa Balogha.  Ďalej to bola ženská citarová skupina  Csillagfürt z Veľkého Blahova, ktorá pôsobí od roku 2008. Odborne ich podporuje folklorista Ferenc Borsi. Vedúca súboru je Ivett Moravek. Do súťaže sa zapojila aj legendárna ľudová hudba Csali zo Šamorína. Založili ju  Mária Ürge a Brigitta Hegyi v roku 1985. Pôsobí pri ZUŠ Š. N. Šamorínskeho. Od roku 2011 skupinu vedie Jenő Hideghéty. Predstavili sa s muzikou Z pomedzia riek Váh a Hron.  So sólistov vystúpila  Margit Kiss  z Hornej Potône, ktorá  spieva ľudové, ale príležitostne aj autorské piesne. Štefana Bódisa z Mierova vôbec netreba predstavovať. Je aktívnym iniciátorom kultúrneho života v obci Mierovo. Pre túto príležitosť si pripravil  kyticu slovenských ľudových piesní. A mladučká speváčka zo Šamorína Dorka Greman si získala nielen srdce publika, ale aj mimoriadnu pozornosť poroty. Vystúpila s ľudovou kapelou Csali s autentickými maďarskými piesňami.  Spevácku skupinu Csillagfürt z Veľkého Blahova vedie Katalin Kiss.  Zaspievali piesne zo zbierky   maďarských  ľudových piesní  zo Žitného ostrova aj s doprovodom svojich  citaristiek. Skupina Kéknefelejcs z Veľkého Medera pod vedením  Mgr. Évy Varga získali už množstvo vysokých ocenení.  Do súťaže si pripravili pesničky zo Žitného ostrova v úprave  Ivána Nagya. Spevácka skupina Margaréta z Hornej Potône  priniesla do programu kyticu piesní z Matúšovej zeme. Pôsobia pod vedením Margit Kiss.

Odborná porota pracovala pod vedením legendárnej speváčky a hlasovej pedagogičky Mgr. Angely Vargicovej. Ako uviedli, tak vysokú úroveň  spevu a hudby  na okresnej súťaži málokedy vidieť. Mali nesmierne ťažkú úlohu a aj preto sa rozhodli udeliť viacero ocenení Zlaté pásmo a na postup Zlaté pásmo s postupom na krajské kolo.  Po ťažkom rozhodovaní určili postupujúcich: citaristov Sarló z Topoľníkov, spevácku skupinu Kéknefelejcs z Veľkého Medera a zo sóĺistov talentovanú speváčku Dorku Greman zo Šamorína v sprievode vynikajúcej ľudovej hudby Csali. 

Žitnoostrovské osvetové stredisko pripravilo pre túto súťaž štýlové diplomy a krásne ceny – keramické plakety z dielne umelca Petra Cseha z Dolného Baru. Scenár a réžia podujatia boli v rukách odbornej metodičky  ŽOS Mgr. Ingrid Láng. Blahoželáme všetkým zúčastneným a oceneným a veľa úspechov želáme našim postupujúcim. A dobrá správa z Medera? O zachovanie maďarskej národnej kultúry a folklórnych tradícií je na Žitnom ostrove kvalitne  postarané. Všetkým, ktorí sa o to usilujú patrí VEĽKÁ VĎAKA !!!

jana svetlovská

 foto : ZOS - jAs

http://www.krajzazitkov.sk/sk/obrazkova-galeria/okresna-folklorna-sutaz

 

 

6.3. 2019

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
máj 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc