Pál Sedliak v Gallery Nova : Vernisáž s vôňou medu

V podvečer 12. IX. 2018 v GALLERY NOVA bola slávnostne otvorená autorská výstava umeleckého fotografa  PÁLA SEDLIAKA, úspešného člena Svetového zväzu maďarských fotografov, ako aj člena fotoklubu HELIOS v Komárne.

Dunajskostredskému publiku tento autor nie je neznámy. Z jeho ojedinelou tvorbou sme sa mali možnosť zoznámiť pri výročných výstavách členov spomínaného Svetového zväzu maďarských fotografov, ktorí majú každoročne výstavu práve v galérii Žitnoostrovského osvetového strediska.

Sviatočný podvečer vyzdvihol hudobný program mladého nádejného huslistu SAMUELA ÚJA, ktorý je poslucháčom bratislavského Konzervatória ale aj ZUŠ v Dunajskej Strede. Umeleckého fotografa expozíciu   prítomným priblížila Jana Svetlovská, riaditeľka ŽOS a v maďarskom jazyku Ingrid Láng, odborná metodička osvety.

“Pál Sedliak sa umeniu venuje už od školských rokov, pretože vyštudoval umeleckú keramiku, ale postupom času od hliny prešiel k objektívu... cez ktorý hľadí nielen na objekt, ale vidí aj za hranicu času. V prípade, že si pri návšteve doprajete času, možno zistíte, že  aj čiernobiele  fotografie nesú v sebe mnoho farieb. Farby citu, farby života, A hlavne farby úcty  k životu. A nečudo, lebo  autorova veľká láska je síce fotografia, ale jeho životnou vášňou je , neuveríte.....  včelárenie. A ten kto sa venuje včielkam, bytostiam ktoré tu na zemi, napriek všetkému ešte stále udržujú aký taký poriadok, ten vyznáva hodnoty najvyššie a ten vidí aj to čo je nám , obyčajným ľuďom  skryté.

Príjemným prekvapením večera bola účasť starostu obce Martovce -  Ing. Istvána  Keszega, ktorý vo svojom príhovore priblížil umelecký   rast autora. Jeho rozprávanie z pohľadu blízkeho človeka prinieslo množstvo zaujímavých informácií, ktoré by bežnému divákovi zostali utajené.

V ďalšom dianí bolo zaujímavé sledovať záujem domácich fotografov o názory a skúsenosti Pála Sedliaka. Domáci  ho spontánne  obstali, prešli s ním celú expozíciu, spovedali ho v akej situácii, či akým spracovaním vznikli  jednotlivé fotografie. Vytvorila sa výnimočná tvorivá atmosféra ...

V Gallery Nova je pestrá ponuka -  zátišia, portréty, sociálny dokument, umelecké zábery, farby, ale  aj čierna,  biela či všetky odtiene šedej ... A predsa  pôsobí harmonicky, ucelene a prináša vzácny pokoj. A prečo sme  pripomenuli vôňu medu? Nuž okrem krásnych fotografií náš autor do Dunajskej Stredy priniesol aj pravý včelí med. Čerstvý, práve vytočený. Sladký a voňavý.

Podujatie pod vedením odbornej metodičky PhDr. Dagmar Madarásovej organizovalo Žitnoostrovské osvetové stredisko /zriaďovateľ TTSK/ a výstava potrvá do 28. IX. 2018. Oplatí sa prísť.

Jana Svetlovská, riaditeľka Žitnoostrovské osvetové stredisko

Foto: ŽOS - JaS

http://www.krajzazitkov.sk/sk/obrazkova-galeria/pal-sedliak-v-gallery-nova-vernisaz-s-vonou-medu

 

19.9. 2018

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
február 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28  
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc