Prekvapenie v galérii

Každá výstava prináša nejaké prekvapenie, to prirodzene v sebe nosí samotná tvorivosť. Vernisáž v GALLERY NOVA však ponúkla niečo viac. V magickom termíne 12. XII.-ty t.r. bolo vo večerných hodinách  slávnostné otvorenie jedinečnej výstavy pod názvom DÁMY. Expozíciu tvorí kolekcia výtvarných diel umelkýň zo Spolku Maďarských Tvorivých Umelcov na Slovensku. Lenže .... vystavovali výhradne dámy. A ako už aj pútavá pozvánka naznačovala, všetky dámy prišli v elegantných klobúkoch.

Úvod programu patril hudobnému vstupu. Mladý talentovaný  hudobník  a spevák Ágoston Zaránd, poslucháč ZUŠ v Dun. Strede, na   citare a píšťalke zahral a zaspieval maďarské ľudové piesne. Multižánrový talent tohto chlapca je skutočne mimoriadny  a účastníci podujatia /dokonca i z poza hraníc okresu a republiky/ ho ocenili dlhotrvajúcim aplauzom. Jana Svetlovská, riaditeľka ŽOS privítala vzácnych hosti – Attilu Karaffa, viceprimátora mesta D. Streda a Júliu Bubniak, prednostku MsÚ okresného mesta. Osobitne privítala  všetky  výtvarníčky, ktoré do okresného mesta cestovali z mnohých –aj-  vzdialených miest južného Slovenska, ako aj  všetkých  hostí. Uviedla, že súčasnú spoluprácu so Spolkom si osveta vysoko cení a dúfa, že po „dnešnej premiére“ bude nasledovať pestrá  vzájomná aktivita. Treba uviesť, že kolektívna výstava je naplnená osobitými dielami  „až“  sedemnástich autoriek, ktoré sú silnými osobnosťami, o čom svedčí aj samotná expozícia. Korátorkou výstavy je RITA BALLA, ktorá sa venovala osobitostiam umeleckej tvorby s dôrazom aj na poslanie a hlavne povinnosti bežného života každej ženy. Vyzdvihla rozmanitosť uchopenia jednotlivých tém práve v súčasnom  náročnom spoločenskom živote. Špeciálne sa pristavila aj na forme inštalácie výstavy, ktorá je prekvapivá, novátorská a vyčleňuje sa zo zabehaného stereotypu. Aj vďaka tomu sa jednotlivé diela vyzývajú k zamysleniu, prihovárajú sa návštevníkovi oveľa presvedčivejšie a súčasná snaha o prvoplánovosť sa tu vytráca.

V závere treba ešte spomenúť, že Spolok je členom Združenia maďarských výtvarných a remeselných zväzov a Slovenskej výtvarnej únie v Bratislave. V rokoch 1993-1995 bol spoluorganizátorom Lilla Galery v Chotíne, po roku 1995 spolupracuje s Galériou súčasných maďarských umelcov v Dun. Strede a ďalšími inštitúciami. Je zakladateľom a organizátorom Bienále ilustrovanej knihy v Dun. Strede. V roku 1996 založil cenu pre svojich členov, ktorú udeľujú každý rok.  V Gallery Nova  v expozícii DÁMY vystavujú  : Bott Maya, Bukai Melinda, Czafrangó Sylvia, Csémy Éva, Anikó Kovács Csonga, Golasz Timea, Denisa Halmová, Kiss Márti, Kovács Éva, Kovács Zsuzsa, Miglinczi Éva, Molnár Rozália, Pukkai Judit, Szamaránszky Emőke, Simon Anikó, Tomovics Marianna, Végh Éva.

Výstava potrvá do konca januára a oplatí sa prísť.

Aj dvakrát.

http://www.krajzazitkov.sk/sk/obrazkova-galeria/prekvapenie-v-galerii

20.12. 2018

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
marec 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc