XIV. Medzinárodný deň Rómov Žitného ostrova

Tancovalo sa aj v publiku

Vo Veľkom Mederi sa 8. apríla  2019  uskutočnil už štrnásty festival pri príležitosti  Medzinárodného dňa Rómov. Úspešnú tradíciu  založili spoluorganizátori  ešte v roku 2003 a to Žitnoostrovské osvetové stredisko /zriaďovateľ TTSK / a domáce Mestské kultúrne stredisko Mateja Korvína.  Aj tento ročník potvrdil, že ide o kvalitné podujatie s trvalou hodnotou, pretože tradícia festivalu podporuje  a motivuje už druhú generáciu  tanečníkov a spevákov. A to je dobre.

Ovocím úsilia osvetárov  je aj fakt, že zaniknuté,  už známe,  formácie  spevu či tanca nahradzujú nové. Ide o to, že vystupujúci, s ktorými sme začínali sú  už dospelí,  založili si  svoje rodiny, alebo odišli z okresu za prácou ... Aj tento festival je kvalitnou možnosťou prezentácie pre  talentované deti a mládež, navyše na jednom pódiu sa stretávajú s profesionálnymi umelcami,  čo je pre nich  mimoriadna motivácia.  Navyše ak nachádzajú dostatočnú podporu a odborné pedagogické vedenie  v školách či obciach. Len touto cestou sa  dá zabezpečiť  trvalá udržateľnosť podujatia.  Festival Medzinárodného dňa Rómov na Žitnom ostrove, je významný a jediný aj v nadregionálnom meradle a  je oň dlhoročne nebývalý záujem. Tento rok  bolo podujatie  podporené  z grantového systému KULTMINOR.

Do programu prispeli školy a jednotlivci z celého okresu, v galaprograme vystúpili už osvedčení a aj profesionálni  umelci. V úvode programu zaznela rytmická rómska hymna, pri ktorej sa veľmi ťažko stojí bez pohnutia, skôr by ju bolo dobré pretancovať J.  Hneď na začiatku prítomných pozdravili Ladislav Gútay, riaditeľ MsKS a Jana Svetlovská , riaditeľka ŽOS. Hosťom podujatia bol Doc. Jozsef Ravasz, z Inštitútu pre romologický výskum a VŠ pedagóg, ktorý mal slávnostný príhovor. V úvode vystúpili žiaci zo škôl : Denisa Jozeffyová a  Vanessa Benčíková s umeleckým slovom  zo ZŠ  s vyučovacím jazykom maďarským v Lehniciach. Z Lehníc z Domova sociálnych služieb  prišla zaspievať tradičné rómske piesne  aj Žaneta Stojková. Veselým tancom prispeli žiaci zo Základnej školy vo Štvrtku na Ostrove. Z Horného Baru – z Domova sociálnych služieb spievali Ján Stojka a Roman Danihel.

V programe sme ďalej pokračovali vyhodnotením okresnej výtvarnej súťaže Farebný svet Rómov, ktorú vyhlasuje Galantské osvetové stredisko.  Zapojilo sa jedenásť organizácií a spoločne zaslali takmer sto obrázkov, ktoré hýria farbami a radosťou. Pútavá  výstava bola otvorená v rámci programu vo vstupnej sále kultúrneho strediska a ocenenia si prevzalo jedenásť víťazných autorov. Odborná porota pracovala pod vedením výtvarného pedagóga Mgr. Dániela Krascsenitsa.

V galaprograme sme pokračovali vo veselom tóne. Známy rómsky spevák Ján Bangó a tanečníčky z Tonkoviec preladili atmosféru na čisto rómsku nôtu a tak nečudo, že  už aj diváci mali záujem vystúpiť a tancovať pod pódiom. Nasledovali orientálne tanečníčky  populárnej formácie ZOHRA, ktorú  vedie majsterka tanca Hajnalka Hajdú. Vystúpenie s osvetlenými kostýmami  neskutočne uchopilo pozornosť publika a nasledoval veľký aplauz. Vo finále exceloval  medzinárodne uznávaný KRÁĽ  RÓMSKEHO SPEVU  Janko Rigó, ktorého korunovala Margit Bangó z Maďarska.   Charizmatický spevák a hudobník si podmanil veľkých i malých. A práve tí najmenší, verní svojmu naturelu sa rozbehli k nemu a po celý čas vystúpenia mu dotvárali tanečnú kulisu. Janko Rigó, ktorého hudobne doprevádzal syn Ján  a má na svojom konte významné  ocenenia aj zo zahraničia, ako aj prvú  Platinovú platňu za 15 000 predaných CD nosičov, početné vystúpenia na mnohých TV kanáloch sa prítomným aj prihovoril. Nahováral deti a mládež, aby sa dobre učili, aby po rokoch svoje talenty pretavili na dobrých odborníkov – spevákov, hudobníkov, remeselníkov, ale aj doktorov a podobne. Všetko sa začína v škole a treba sa dobre učiť. Vyzval mládež v publiku.

Nečudo, že program sa končil tak ako „naša“ tradícia káže – tancovalo sa nielen na pódiu, ale aj za oponou a dolu v sále. Kto netancoval, spieval a tlieskal. Atmosféra bola naplnená radosťou a veselým.

Už je dobrou tradíciou , že každoročne v publiku sedia Rómovia  –  rodiny  z celého okolia  – ktorí prichádzajú podporiť svoje deti a zabaviť sa.   Organizátorov teší, že záujem o účasť je každoročne vysoký a je aj určitou cťou stať sa súčasťou programu.  Aj keď  ide vlastne  o vyvrcholenie  dlhoročného úsilia Osvety, pedagógov a vedúcich skupín  nie je to len jednorazovú záležitosť. Osvetári venujú mladým ľuďom pozornosť počas celého roka.   Vytvárajú im možnosti prezentácie,  motivujú ostatných, upozorňujú  rómsku komunitu na ich stáročné tradície a hodnoty ich kultúr.   Významnou súčasťou podujatia je  podpora grantového systému KULTMINOR , za ktorú ďakujeme.

Režisérkou podujatia bola odborná metodička ŽOS  Mgr. Ingrid Láng.

-sve-

Foto: žos - jAs

http://www.krajzazitkov.sk/sk/obrazkova-galeria/xiv-medzinarodny-den-romov-zitneho-ostrova

 

10.4. 2019

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
apríl 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc