XXVI. Naša republika má narodeniny - Slávnostná akadémia aj na počesť SNP

Aj keď vznik Slovenskej republiky sa datuje na prvého januára, na Žitnom ostrove  je taký zvyk, že tieto  nevšedné „ narodeniny“ slávia až koncom mesiaca. Prečo? Lebo slávnostná  akadémia je určená predovšetkým mladým a mladším – školákom a študentom  a počas tohto mesiaca sa hlavná pozornosť v škole sústreďuje na študijné výsledky. Termín koncom januára sa nám už osvedčil, o čom svedčí aj fakt, že na  dnešnú oslavu prišlo do hľadiska  takmer 400 divákov! Do  programu  dňa 24. I. 2019 prispeli všetky základné,  umelecká a stredné školy  so slov. i maď. vyučovacím jazykom z V- Medera a  pricestovali dokonca aj z Okoča. Hlavnými organizátormi boli Žitnoostrovské osvetové stredisko /zriaďovateľ TTSK/   a MsKS Mateja Korvína vo Veľkom Mederi.

Program sa vždy začína slovenskou štátnou hymnou a na pódiu sú inštalované symboly slovenskej štátnosti – štátny znak a štátna vlajka. Dvojjazyčný scenár sme tento rok venovali jednému z tohtoročných jubileí – 75. výročiu vypuknutia Slovenského národného povstania. Jednotlivé informácie čerpali z histórie tejto významnej protifašistickej udalosti a pozornosť bola zameraná hlavne na tie, ktoré sa nenachádzajú v učebniciach. Napríklad  vyše sto  hromadných hrobov, ubitých , týraných, upálených ľudí, vápenka v Nemeckej, kde popravili stovky obetí – hlavne starých ľudí, žien a deti.  Hovorili sme aj  mimoriadnom počte vyznamenaných  ľudí ocenením štátu Izrael Spravodlivý medzi národmi na Slovensku.   Radíme sa dlhodobo  ku krajinám s najväčším počtom nositeľov týchto ocenení na svete.

Program sa v úvode  niesol v komornom tóne. Poetické slovo v slovenskom i maďarskom jazyku, pútavé hudobné čísla talentovaných poslucháčov ZUŠ Józsefa Janigu, nasledovalo pásmo ZŠ J.Á. Komenského v podaní speváckeho zboru Ámosko, recitátorov a mladučkého folklórneho súboru.  Pútavé bolo aj vystúpenie gymnazistov Kláry Tamási, spev a akordeonistov Adama  Sobeka a  Filipa Kolenčíka.   Finále programu patrilo úspešnému speváckemu súboru ZŠ s vjm Bélu Bartóka  Igricek a citaristom so súboru Pacsirta. Tieto formácie už získali viacero popredných ocenení, aj celoštátnom meradle.  V   programe sme si vypočuli  umelecký prednes a ľudové piesne ,  na pódiu sa nestriedali len  dramaticko-hudobné pásma, moderný tanec, spev  i folklór, ale slovenčina s maďarčinou.

Oslava XXVI. výročia vzniku Slovenskej republiky  má na Žitnom ostrove už svoju dlhú tradíciu a dobré meno. Podujatie otvorili Ladislav Gútay, riaditeľ MsKS  a Jana Svetlovská riaditeľka ŽOS. Potešujúci je aj fakt, že v hľadisku sedeli rodičia a starí rodičia vystupujúcich detí. Akadémie sa zúčastnil aj poslanec TTSK Marian Sóky a  riaditeľky jednotlivých škôl.   Dnes je pre organizátora  povzbudivé, že sa  do programu školy  iniciatívne hlásia,   navzájom sa motivujú a inšpirujú, čo je v dnešnej dobe veľká hodnota.  Bohaté ovocie prináša aj dlhoročná spolupráca ŽOS -  škôl bez ohľadu na jazyk, mestského kultúrneho strediska ako aj mestskej samosprávy , ktorá podobné podujatia nadšene podporuje a    môže byť príkladom pre ostatných .

jana svetlovská

Foto: ŽOS - jAs

http://www.krajzazitkov.sk/sk/obrazkova-galeria/xxvi-nasa-republika-ma-narodeniny-slavnostna-akademia-aj-na-pocest-snp

 

12.2. 2019

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
apríl 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc