Baťov kanál

Baťov kanál je historická vnútrozemská vodná cesta  medzi moravskými obcami Otrokovice (vtedy Baťov) a Rohatec, ktorú  nechal postaviť v rokoch 1935-38 priemyselník Tomáš Baťa.

Cieľom výstavby tejto unikátnej vodnej cesty bolo zvýšiť hladinu spodných vôd, zaistiť vodu pre zavlažovanie celej oblasti Moravského Slovácka a hlavne ju využívať na prepravu lignitu pre Baťove závody z Ratíškovických baní, ktoré vlastnila firma Baťa. Lignit sa dopravoval do 50 km vzdialených  Otrokovíc, kde tepelná elektráreň zásobovala závod teplom a elektrinou. Vodná cesta bola využívaná aj po vojne až do roku 1960, kedy sa po nej prepravovalo uhlie, štrk a piesok. Turistike začala  slúžiť v roku 1996.

Vodná cesta dostala oficiálne meno Baťov kanál 1.mája 2002 za účasti Tomáša Baťu ml.

Plavebná trasa Baťovho kanála začína v Čechách v prístave  Otrokovice a končí na slovenskom území v prístave v Skalici. Dĺžka trasy  je cca 55 km. Plavebná hĺbka kanálu je 1,5 m a šírka 12 m. Kanál sa skladal z plavebných komôr, sústavy závlahových a drenážnych kanálov. Na trase je 50 mostov a  14 plavebných komôr, ktorými lode prekonávajú výškový rozdiel 18 m. Kanál je čiastočne vedený po rieke Morave a čiastočne umelým korytom. Skalica bola súčasťou tohto vodného diela už od jeho vybudovania v 30-tych rokoch minulého storočia.

Baťov kanál je v súčasnosti využívaný ako turistická vodná cesta vhodná na pekné strávenie zaujímavej dovolenky a víkendu. Ponúka možnosti pre realizáciu vodnej turistiky, cykloturistiky a aktívneho oddychu. Na celej trase Baťovho kanálu sa nachádza niekoľko pamiatok a zaujímavostí, ako je pamiatková zóna v Skalici s historickou Rotundou sv. Juraja a mnohými ďalšími zaujímavosťami, areál vínnych sklepov Plže v Petrove, skanzen v Strážnici, historická vodná lanovka vo Vnorovách, v blízkosti kanála je tiež niekoľko turistických cieľov a atrakcií dostupných bicyklom. Ľudia na Baťovom kanáli trávia dovolenku, víkendové pobyty, alebo prichádzajú vo svojom voľnom čase, aby sa zviezli na lodiach a poznali tak ďalšie zaujímavosti našej prírody z paluby lode. Lode si majú možnosť vypožičať v niektorej z 8 požičovní lodí, ktoré na tejto vodnej ceste fungujú. Veľmi obľúbené sú i pravidelné plavby na veľkých výletných lodiach či pobyty na houseboatoch. Nákladná doprava na Baťovom kanáli  nefunguje.

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
marec 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc