Hlohovec

Na úpätí Považského Inovca v Podunajskej nížine sa rozprestiera okres Hlohovec. Cez stred územia preteká najdlhšia slovenská rieka Váh, ktorá je dôležitou ťahavou cestou vtáctva. Nachádza sa tu najväčší platanový park v strednej Európe.

Mesto Hlohovec bolo vďaka svojej výhodnej polohe osídlené už v mladšej dobe kamennej. Prvý dôveryhodný záznam o Hlohovci je Zoborská listina  z r. 1113, kde sa spomína stredoveký hrad s priľahlou osadou, ktorá sa neskôr stala poddanským mestom. Mesto vďačí za svoj názov hlohu -  kru, ktorý tu kedysi vo veľkom rástol. Po tatárskom vpáde bolo mesto úplne spustošené a na jeho rumovisku postavili nový Hlohovec – Freistadt, z čoho vzniklo aj ľudové pomenovanie Frašták. Jeho najvýznamnejšou dominantou je zámok, pôvodne stredoveký hrad, vypínajúci sa na návrší Objekt je v súčasnosti pred nutnou rekonštrukciou, jeho interiéry nie sú verejne prístupné.  Najkrajším a najnavštevovanejším prírodným celkom mesta je zámocký park s francúzskymi terasami a lesoparkom s ojedinelou koncentráciou mohutných a vzácnych platanov.  Mesto má bohatú vinohradnícku tradíciu – s históriou tunajšieho vinohradníctva sa spája  legenda tradujúca sa okolo miestneho kopca Urbánok.

Neďaleko rieky Váh na nive dolného Považia, na naplaveninách starého riečišťa sa rozprestiera mestečko Leopoldov. Pôvodne tu bola iba protiturecká pevnosť (z roku 1669), ktorá mala chrániť obyvateľov proti tureckým nájazdom. Pevnosť je hviezdicovitého typu obohnaná valmi. Dnes je verejnosti neprístupná.  V hlohovskom regióne má bohatú tradíciu folklór a ľudový odev.  Slávnosti spevu, hudby a tanca sa každoročne konajú v Červeníku, ktoré trvajú tri dni, začínajú sprievodom folklórnych skupín obcou.

 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
marec 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc