Piešťany

Leží v juhozápadnej časti Slovenska. Napriek tomu, že svojou rozlohou patrí k menším okresom, hustotou osídlenia sa radí medzi najhustejšie osídlené okresy Slovenska. Okres ohraničujú k sebe sa zbiehajúce pohoria Malých Karpát a Považského Inovca. Krajina je bohatá na lesy poskytujúce dostatok možností pre turistiku. Charakter krajiny určuje rieka Váh, na ktorej sa nachádza vodná nádrž Sĺňava. Za zmienku stojí aj priehrada Čerenec, ležiaca medzi Prašníkom a mestom Vrbové. Vodné nádrže slúžia na rekreačné účely, rybárčenie a vodné športy.

Metropolou okresu sú svetoznáme kúpele Piešťany. Osídlenie mesta a jeho okolia (chotáre dnešných obcí Banka, Moravany nad Váhom, Ratnovce) siaha až do dávneho praveku, kedy sa v blízkosti horúcich termálnych prameňov usídlil lovec mamutov.  Potvrdil to  archeologický nález Moravianskej Venuše, ktorej vek sa odhaduje na 22 800 rokov. Prvá písomná zmienka o Piešťanoch (pod názvom Pescan) z roku 1113 je zaznamenaná v Zoborskej listine uhorského kráľa Kolomana I.

Pramení tu desať prírodných liečivých síranovo-uhličitanových, vápenato-sodných a sírnych hypotonických termálnych vôd s teplotou pri prameni od 67°C - 69°C. Liečivé sírne bahno, ktoré patrí medzi najkvalitnejšie na svete vzniká zložitým a dlhodobým procesom zretia z biotopu mŕtveho obtokového ramena rieky Váh v oblasti výverov termálnej vody.

O zázračných účinkoch tunajších prameňov sa údajne vedelo už v 12. storočí. Počiatky kúpeľníctva sa datujú do druhej polovice 16. storočia. Najväčší rozmach zaznamenáva mesto Piešťany príchodom rodiny Winterovcov. Budovaním kúpeľných domov a hotelov, ich kvalitnými službami pozdvihli Winterovci kúpele na centrum spoločenského života medzinárodnej elity, čím získali svetové meno.

V meste sa nachádza unikátne Balneologické múzeum, ktoré sústreďuje cenné zbierky o vývoji kúpeľníctva na Slovensku. Región upúta turistu tak prírodnými krásami, ako aj množstvom historických pamiatok - stredoveké kúrie, kaštiele a sakrálne objekty svedčia o bohatých dejinách. Pozoruhodnou historickou stavbou je šikmá veža vo Vrbovom, pre ktorú mesto dostáva prívlastok „slovenská Pisa“. V parku dedinky Sokolovce sa nachádza barokovo-klasicistický kaštieľ z 18. storočia s vežou s cimburím, ktorá svojho času slúžila ako hvezdáreň. Ďalšie kaštiele dominujú obciam Pečeňady, Chtelnica a Rakovice.  Milovníci športu majú príležitosť spoznať zákutia regiónu na cyklistických potulkách po Vážskej cyklomagistrále, Malokarpatskej cyklotrase,  či putovaním po turistických chodníkoch.

 
 

Naše tipy

1 2 3
Kalendár podujatí
marec 2019
PO UT ST ŠT PI SO NE
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Vyhľadať ubytovanie
Eur/os./noc