Cyklopotulky Zo Šaštína na Moravu a späť

Fotka od: Ľubica Milde

Trasa: Šaštín-Stráže, železničná stanica – Stráže nad Myjavou – Smolinské – Gbely – Adamov (vtáčia rozhľadňa) – chodník po hrádzi Moravy – Kopčany (kostolík svätej Margity Antiochijskej) – nový cyklomost cez Moravu – Mikučice, archeopark – späť nový cyklomost – Holíč zámok – Búdkovianske rybníky – Petrova Ves – Stráže nad Myjavou – Šaštín-Stráže, železničná stanica.

Prevýšenie: 625 m

Spolu: 71 km

Čas: 7,5 hod.

Východiskovým bodom je mesto Šaštín-Stáže (železničná stanica). Okolo baziliky smerujeme cez Stráže na Gbely. Terén je mierne zvlnený a stúpania sú príjemné. Cestu lemujú obsypané jablone, ktoré už čoskoro poputujú k spotrebiteľom. Za Gbelmi sa vnárame do príjemného tieňa lesa. Nový asfaltový povrch cyklochodníka nás dovedie až k Adamovským štrkoviskám. Tu si možno dopriať pauzu a jedno „orosené“.


Štrkoviská sú významnou ornitologickou lokalitou. Z drevenej rozhľadne - Adamovskej vtáčej „hledzírňe“ je pekný výhľad na krajinu. Od jazera sa chodníkom dostávame na hrádzu rieky Morava do Adamovského prístavu. Reklama pri vstupe informuje turistov o možnej plavbe po rieke. Postupujeme ďalej cyklochodníkom hore prúdom rieky k novému cyklomostu. Za mostom, už na Moravskej strane, sa lesnými chodníkmi dostávame o chvíľu do Archeoparku v Mikulčiciach. Opäť je potrebné sa dostať na cyklomost, odkiaľ pokračuje „C“ ku kostolíku sv. Margity Antiochijskej pri Kopčanoch. Ide o jeden z najstarších zachovaných kostolov na Slovensku a radí sa medzi významné pamiatky (po)veľkomoravskej architektúry. Kostolík patrí Rímskokatolíckej cirkvi a slúžil ako pútnická kaplnka.


Po zastávke pokračujeme „C“ chodníkom smerom k Holičskému zámku. Prichádzame odzadu k tejto dominante Holíča. Miernym stúpaním sa okolo kostola na kopci dostávame k unikátnej stavbe v Holíči – Pravoslávnemu chrámu. V Holíči nemožno obísť veterný mlyn - neomietané fasády, ukončený je kupolovitou strechou. Okolo záhradkárskej osady smerujeme poľnými chodníkmi k lokalite Búdkovianske rybníky. Namiesto rybníkov objavujeme starý majer a osadu ukrytú v tieni statných topoľov. Svižným výšľapom od majera cez šíre družstevné lány sa dostávame na hlavnú cestu z Holíča do Petrovej Vsi. Posledných 8 km vás bude čakať kopcovitý terén do Šaštína-Stráže. Z diaľky sa črtajú veže baziliky.


Zdroj textu: Čo nové v cykloturistike? Cykloturistické novinky 2020, Slovenský cykloklub.

Kontakt
Adresa: Šaštín-Stráže
GPS:48.6386939, 17.1430093

Kategórie: #Cyklistika