K šikmej veži (Do Vrbového)

Zdroj: Vydavateľstvo Dajama

Nielen Dolná Krupá má svojich sedem divov. Aj mesto Vrbové ležiace na úpätí Malých Karpát neďaleko Piešťan sa môže pochváliť viacerými divmi. Jeden z najznámejších sa spája so šikmou vežou, ktorú nemajú len v talianskej Pise, ale aj vo Vrbovom. Okrem toho bude deti najmä zaujímať, že Vrbové je aj rodiskom dvoch kráľov – kráľa Madagaskaru a futbalového kráľa Slovenska.


Prístup

Mesto Vrbové sa nachádza medzi Trnavou a Malými Karpatmi a dostaneme sa do neho autom alebo autobusom. Ak ideme autobusom, vystúpime v centre Vrbového na zastávke Vrbové, námestie a trošku vyššie hneď uvidíme šikmú vežu kostola, ktorá je najväčšou atrakciou mesta. Aj ďalšie pozoruhodnosti nájdeme na námestí. Patrí k nim kúria Mórica Beňovského či synagóga stojaca kúsok nižšie na Ulici M. A. Beňovského. Ak cestujeme autom zo smeru od Piešťan, prídeme na námestie vo Vrbovom, kde pri kostole zaparkujeme a odtiaľto sa vyberieme poznávať pozoruhodnosti mesta.


Vo Vrbovom

V hornej časti Námestia slobody pred rímskokatolíckym Kostolom sv. Martina stojí dominanta a symbol mesta – 38 m vysoká zvonica postavená v roku 1835 majstrom Vernerom z Čachtíc. Ide o štvorbokú budovu v klasicistickom slohu, ktorá má pôdorys s rozmermi 6,5 x 6,5 m. Výška od päty veže činí 38 m vrátane kríža.

Po výdatnom daždi v októbri roku 1930 sa stavba náhle naklonila. Príčina bola v podmoknutí pôdy a v pomerne úzkych základoch stavby. V nasledujúcom roku ju staticky zabezpečili. Najskôr sa uvádzalo, že odklon veže bol okolo 70 cm. V roku 1997 sa zistilo, že veža je odklonená od zvislej osi o 98 cm smerom na juhozápad, čo v podstate potvrdilo aj nasledujúce meranie v roku 2000, ktoré vykázalo 99-centimetrovú odchýlku. Z tohto dôvodu je Vrbové nazývané i slovenská Pisa (šikmá veža v Pise má odklon od zvislice 4,4 m).

Vrbové je rodiskom cestovateľa a dobrodruha Mórica Beňovského (1746 – 1786), ktorý sa v 18. storočí stal kráľom ostrova Madagaskar. Pripomína ho pamätná tabuľa na barokovej kúrii z konca 17. storočia. Od sklonku 19. storočia sa šľachtická kúria situovaná v radovej uličnej zástavbe na rozhraní Námestia slobody a Ulice M. A. Beňovského začala označovať ako rodný dom Mórica Beňovského. Z tohto dôvodu v roku 1908 na jej priečelie osadili pamätnú tabuľu. V rokoch 1995 až 1998 budovu zrekonštruovali a architektonicky dotvorili i nádvorie, kde sa v súčasnosti usporadúvajú kultúrno-spoločenských podujatia. V roku 2006 v priestoroch kúrie otvorili stálu historickú expozíciu o Móricovi Beňovskom a dejinách Vrbového.

Treťou pozoruhodnosťou Vrbového je synagóga, ktorú postavili v historizujúcom orientálnom slohu v rokoch 1882 a 1883. Nachádza sa v centre mesta v hornej časti ulice M. A. Beňovského a dodnes je jednou z jeho najzaujímavejších stavieb. Svedčí o minulosti silnej židovskej komunity, ktorá na konci 19. storočia tvorila takmer tretinu obyvateľstva tohto mesta.

Vrbové sa môže pochváliť ešte jedným kráľom – kráľom futbalových strelcov Slovenska. Bol ním Jozef Adamec, uznávaný futbalový kanonier a hráč majstrovského Spartaka Trnava. V jeho drese získal 5 majstrovských titulov Československa a preslávil sa aj tromi gólmi v jednom zápase do siete Brazílie. Nie náhodou sa v minulosti chlapci pri futbalových zápasoch hrávali práve na Adamca a my sa naňho môžeme zahrať na miestnom futbalovom štadióne, kde tento slávny futbalista vyrastal.

Od štadióna sa vyberieme von z mesta do prírody a navštívime neďalekú vodnú nádrž Čerenec. Leží približne jeden kilometer od štadióna západným smerom. Hoci má svoje čaro v každom ročnom období, najvyhľadávanejšia je počas letnej sezóny. Využíva sa hlavne na kúpanie, rybolov a rôzne vodné športy a počas horúcich letných dní nám poskytuje výborné osvieženie.


Viete, že ...

Pravdepodobne prvým Slovákom, ktorý navštívil tri svetadiely, bol Móric Beňovský. V rokoch 1769 až 1784 prešiel Kamčatku a Madagaskar a navštívil Spojené štáty americké.

Pamäti Mórica Beňovského vyšli postupne v Anglicku, Francúzsku, Nemecku, Poľsku, Uhorsku, Česku, Rakúsku, vo Švédsku, v Holandsku, Rusku, USA, ba dokonca neskôr i v Japonsku.

Okolo dobrodružného života Mórica Beňovského sa vyskytuje veľké množstvo záhad. Jedna z nich sa týka jeho pôvodu. Najsilnejšie a bezpochyby aj najoprávnenejšie sa k nemu hlásia Slováci, a to nielen pre miesto narodenia. Jeho matka, barónka Anna Rozália Révayová, pochádzala zo slovenského prostredia Turca. Móric Beňovský je pochovaný ďaleko od svojej vlasti, na africkom ostrove Madagaskar, kde si ho údajne zvolili za kráľa.

Zdroj textu: Kniha Výlety s deťmi – Trnava a okolie, Daniel Kollár a Viera Poláková od vydavateľstva Dajama

Kontakt
Adresa: Vrbové
GPS:48.62172169999999, 17.7231645