K vodným mlynom

Zdroj: Archív Trnavského samosprávneho kraja

Spolu: 57 km

Celkové stúpanie: 8 m

Náročnosť: 2

Prevýšenie medzi najnižším a najvyšším bodom: 5 m.

Trasa: Dunajská Streda - Dunajský Klátov, mlyn - Tomášikovo, mlyn - Topoľníky - Dunajská Streda.

Trasa patrí k nenáročným cyklistickým podujatiam a vedie bez prevýšení po rovine k vodným mlynom na Malom Dunaji. Orientačne je jednoduchá a prechádza väčšinou po asfaltových cestách. Zvyšné časti smerujú po prašných a štrkových poľných cestách. Pozornosť treba zvýšiť na poľných cestách najmä v blízkosti hate pri Tomášikove. Trasu možno absolvovať na trekingových alebo cestných bicykloch.

Trasa sa začína v srdci Žitného ostrova, ktorým je Dunajská Streda. Hlavná ulica v centre mesta môže byť začiatkom našej cyklistickej túry. Vydáme sa smerom na Galantu a na druhej kruhovej križovatke odbočíme vľavo na sever a pokračujeme po hlavnej ceste. Po ľavej strane minieme kostol reformovanej cirkvi a po pravej v zákrute Žitnoostrovské múzeum sídliace v tzv. Žltom kaštieli. Prejdeme okolo cintorína a na jeho konci vľavo sa napojíme na cyklistický chodník, ktorým sa dostaneme do Malých Dvorníkov. V centre nás tabule cyklistickej trasy upozornia, ako treba pokračovať smerom na Dunajský Klátov. Za obcou a poľnohospodárskym družstvom sa začína pevná štrková cesta, ktorá sa neskôr mení na prašnú poľnú cestu. Asi po 3 km jazdy po poľnej ceste prídeme na asfaltovú cestu, odbočíme vpravo a onedlho sa dostaneme do Dunajského Klátova. Na štátnej ceste odbočíme vpravo. Informačná tabuľa nás o chvíľu upozorní na odbočku vľavo, na ktorú narazíme pred mostom ponad Klátovské rameno. Po necelom kilometri prídeme k prvému vodnému mlynu, ktorý sa nachádza na brehu Klátovského ramena.

Po návšteve mlyna sa vrátime na štátnu cestu a pokračujeme popri nej vpravo smerom na Jahodnú. Popri tejto ceste pôjdeme asi 1 km a pred Jahodnou odbočíme vpravo smerom na Trhovú Hradskú. Vľavo tečie Malý Dunaj a my o chvíľu opäť odbočíme doľava do rekreačnej osady pri Malom Dunaji nazvanej Alba Régia. Prejdeme na ľavý breh, z ktorého uvidíme ďalší kolový vodný mlyn. Z Jahodnej pokračujeme po ľavej strane Malého Dunaja. Záhradnou ulicou prídeme ku Kostolu sv. Petra a Pavla. Popri štátnej ceste sa vrátime smerom na Dunajskú Stredu. Onedlho cestným mostom znova prejdeme ponad Malý Dunaj. Za mostom hneď odbočíme vpravo smerom na majer Albert. O chvíľu odbočíme opäť vpravo na Čótfu a pôjdeme po asfaltovej ceste takmer 2 km. V Čófte cesta odbočuje vpravo, my však pokračujeme po rovnej poľnej kamienkovej ceste ďalšie 2 km. Poľná cesta sa skrúca vpravo, onedlho vľavo a o chvíľu opäť vpravo. Dostaneme sa k hati cez Malý Dunaj, prejdeme po nej a hneď smerujeme vpravo a po poľnej ceste povedľa Malého Dunaja sa po 2 km dostaneme k vodnému mlynu pri Tomášikove.

Po návšteve mlyna sa po štrkovej ceste dostaneme do Tomášikova a pokračujeme po hlavnej ceste smerom na Dunajskú Stredu. Na konci obce odbočíme doľava na vedľajšiu ulicu, pričom smer nám udáva pútač hydinárskej farmy, povedľa ktorej neskôr prejdeme. Po asfaltovej ceste za sebou zanecháme Tomášikovo. Cez Slovenské Pole a pokračujeme rov no po asfaltovej ceste do Trstíc. Po štátnej ceste (561) opäť prejdeme cez Malý Dunaj a Klátovské rameno a o malú chvíľu sa ocitneme v Topoľníkoch, ktoré sa vďaka termálnemu kúpalisku s tromi bazénmi s vodou teplou 36 °C stali jedným z turisticky najnavštevovanejších miest Žitného ostrova. Vrátime do Dunajskej Stredy, pričom na spiatočnej ceste prejdeme cez Trhovú Hradskú, Ohrady a Veľké Dvorníky.

Zdroj: Najkrajšie cyklookruhy Trnavský kraj, Vydavateľstvo Dajama

Kontakt
Adresa: Dunajská Streda
GPS:47.9916348, 17.6206306

Kategórie: #Cyklistika