Kaviareň Synagóga Café, Trnava

Zdroj: Kávičkári.sk

Fascinujúce miesto, ideálne na „ukázanie sa“ pred turistami či na chvíle rozjímania. Bývalá synagóga sa stala kaviarňou a kultúrnym centrom a pre Trnavu symbolom, ktorý jej závidia nielen okolité mestá, ale aj štáty.
Ortodoxná synagóga bola postavená v 19. storočí a fungovala pre veriacich s prestávkami až do 50. rokov minulého storočia. Ako to už na Slovensku bolo v tom čase zvykom, bola využívaná na rôzne skladové účely a chátrala. Až začiatkom 90. rokov 20. storočia sa synagóga v rámci reštitúcií navrátila židovskej obci a tá ju následne predala do súkromného vlastníctva. Po kompletnej rekonštrukcii boli jej brány znovu otvorené – teraz pre celú verejnosť. Súčasní majitelia ju premenili na štýlovú kaviareň, kde skrátka čas plynie akosi pomalšie. A to, samozrejme, vďaka zachovaným maľbám, ale aj oltáru. Na jeho mieste teraz bývajú koncerty a rôzne prednášky. Priestor je po bokoch rozdelený na sklenené boxy s pohovkami, ktoré predeľujú knižnice. Stredná časť sa skladá z kaviarenských stolčekov a pódia, ktoré slúži aj ako netradičná sedačka. Odvšadiaľ máte krásny výhľad na zachované detaily tejto prekrásnej historickej stavby. Synagóga je zaujímavá predovšetkým svojou architektúrou, sekunduje jej však aj chutná káva značky Montecelio. Rovnako, ako aj výber chutných koláčov, medzi ktorými si každý nájde ten, ktorý mu zlomí srdce.

Tip: Pozrite sa hore na strop. Prekvapí vás jeho krásne zdobenie a výrazná modrá farba.


O Trnave:

Pre množstvo kostolov a kostolíkov je Trnava nazývaná aj Malý Rím. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1211. 25. 8. 1996 sa Trnava stala krajským mestom.

Zdroj: Kávičkári.sk

Kontakt
Adresa: Haulíkova 3, 917 01 Trnava
GPS:48.377847, 17.591143
Web stránka: http://www.synagogacafe.sk/
Email: info@synagogacafe.sk