Fotka od: Marek Eštočin

Ľudové mlynárstvo

Členitosť Trnavského samosprávneho kraja, úrodné oblasti Podunajskej nížiny a popretkávané kilometre chodníkov popri vodných tokoch vytvárajú vynikajúce podmienky pre rekreačné vodáctvo a turistiku. Úrodný juh v okolí Žitného ostrova je vyhľadávaný najmä vodákmi splavujúcimi Malý Dunaj, ktorý je lemovaný množstvom unikátnych vodných mlynov. Širokú škálu zaujímavých miest, technických pamiatok, ukážky remeselných zručností či ochutnávku tradičných jedál lokálnej kuchyne si môžu vodáci vychutnať potulkami južným regiónom Podunajskej nížiny. K vychádzkam vábia romantické zákutia lužných lesov, poskytujúce možnosti rybolovu, turistiky a rekreácie. Čaro Malého Dunaja vytvára okolie rieky: nádherné lužné lesy, drevené vodné mlyny, prírodné táboriská, vodácke krčmy so studeným čapovaným pivom a pečenými rybami, ranče na ktorých si môžete zajazdiť na koňoch či partie vodákov ktorých stretávate na svojej vodnej púti.

Okolie vodných mlynov je obklopené nádhernou prírodou a popretkávané množstvom chodníčkov a cyklochodníkov. V blízkosti mlynov sa nachádzajú dobre vybavené táboriská pre vodných turistov s možnosťou občerstvenia či táborenia, športového vyžitia a tiež s možnosťou kotvenia lodí. S Vašimi deťmi si na táboriskách môžete spraviť opekačku, zahrať bedminton či fresbee, v ohrade pohladkať poníka alebo kozičku. Jednoducho si oddýchnuť od každodenných starostí.

Vodné mlyny sú lákavým miestom pre jednodňový výlet s deťmi. Príďte si oddýchnuť do prírody lužných lesov, ktorým dotvárajú príjemnú atmosféru vodné kolové mlyny. Spoznajte krásy juhu Slovenska a mlyny, ako technické pamiatky ľudového mlynárstva, v ktorých sa nachádza pôvodný interiér aj s mlynárskym náradím. Nájdite nepoznané zákutia Malého Dunaja, objavte a spoznajte krásy tejto prírody a zažite neopakovateľné chvíle v lone čarokrásnych lužných lesov. Vyberáme pre Vás tie NAJ vodné mlyny v Trnavskom kraji.

Vodný kolový mlyn Jahodná

Kolový mlyn v Jahodnej na juhozápade Slovenska patrí k zaujímavým dreveným vodným mlynom na Malom Dunaji. Mlyn sa nachádza pri obci v chatárskej oblasti Alba Régia. Obľúbeným prístupom k nemu je priplávanie na člne pri populárnom splavovaní vodného toku Malého Dunaja, ktorý je tu pomerne dravý a čiastočne zatarasený malebnými ostrovčekmi s bujnou vegetáciou. Mlyn bol zrekonštruovaný v roku 1999 a jeho majiteľom sú Západoslovenské energetické závody. V súčasnosti však nie je verejnosti prístupný a dá sa obdivovať len jeho exteriér.

Vodný kolový mlyn Jelka

Vodný kolový mlyn v Jelke na juhozápade Slovenska patrí medzi pozoruhodné technické pamiatky a je považovaný za stredoeurópsku raritu. Ide o trojpodlažný drevený mlyn, aký sa v okolitých štátoch nenachádza. Mlyn stojí na ľavom brehu Malého Dunaja, ktorý vytvára meandrovité koryto v katastri obce Jelka v dĺžke 23 km s prekrásnymi zátišiami vhodnými na vodnú turistiku. Najstarší doklad o tomto mlyne pochádza z roku 1894. Pôvodne to bol lodný mlyn a až v roku 1900 sa začalo s jeho prestavbou. Pôvodne patril Jozefovi Némethovi, po ňom jeho synovi. Po prestavbe sa v ňom začalo mlieť v auguste roku 1906. Mlyn pracoval až do apríla 1951. Zásluhou Vlastivedného múzea v Galante a Obecného úradu v Jelke bola budova v roku 1992 zrekonštruovaná a v jeho okolí vybudovaný malý skanzen zameraný na poľnohospodársku minulosť obce. Obnovený mlyn je v súčasnosti sprístupnený verejnosti. V blízkosti mlyna sa nachádza dobre vybavené táborisko pre vodných turistov s možnosťou občerstvenia, táborenia, športového vyžitia a tiež s možnosťou kotvenia lodí.

Vodný kolový mlyn Tomášikovo

Mlyn z roku 1895 sa nachádza v krásnom prírodnom prostredí na brehu Malého Dunaja, asi 2 km za obcou Tomášikovo. Zachoval sa v pôvodnom stave, bez rušivých zásahov do konštrukcie s uceleným a prevádzkyschopným mlynským zariadením. Dnes slúži ako technická pamiatka ľudového mlynárstva na južnom Slovensku.

Vodný mlyn Dunajský Klátov

Kultúrna technická pamiatka, vodný mlyn v Dunajskom Klátove sa nachádza na brehu Klátovského ramena Malého Dunaja v katastri obce Dunajský Klátov. Je typickým príkladom spodkového mlyna. Terajšiu stavebnú úpravu získal pri prestavbe v roku 1920. Posledným majiteľom bol Michal Cséfalvay. Naposledy sa v mlyne pracovalo v 40. rokoch 20. storočia. Postavením nového mostu v 50. rokoch bola voda odvedená od vodného kolesa, a niet divu, že bolo úplne zruinované. V druhej polovici 80. rokov 20. storočia bol mlyn odkúpený štátom a objekt a celé okolie bolo vyhlásené za štátom chránené územie. Začala sa stavebno-technická rekonštrukcia objektu. Pre verejnosť bol mlyn sprístupnený 21. augusta 1987.

Mlyn Bratov Pilárikových

Pôvodne vodný mlyn v 20-tych rokoch kúpili bratia Pilárikovci. Starý mlyn zbúrali a postavili nový moderný trojposchodový na elektrický pohon. Mlyn potom desaťročia slúžil Skaličanom i okolitým obciam až do roku 1962, kedy bol definitívne zatvorený. V súčasnosti je zrekonštruovaný a sprístupnený verejnosti.