Markov Kút a Slopy, Dobrá Voda

Fotka od: Miroslav Beňák

Dobrú Vodu asi najviac vnímame cez zrúcaninu hradu, čo občas zatieňuje aj iné zaujímavosti tohto miesta. Prechádza ňou totiž rozsiahle územie Dobrovodského krasu s viacerými krasovými útvarmi a aj jaskyňami. Pomerne blízko pri Dobrovodskom hrade, sa nachádza jaskyňa Markov kút, dlhá len 8 m. Neveľká jaskyňa s malou sieňou je z vonku nenápadná – len akási prepadlina do zeme. Jaskyňa bola známa už dávno, keďže sa v nej našli archeologické nálezy z obdobia neolitu. V jej blízkosti prechádza aj pozostatok valu – obranného systému hradu.


Jaskyňa je súčasťou širšieho chráneného územia Slopy, podľa ktorého je pomenovaná aj ďalšia jaskyňa. Nachádza sa vyššie – pri červenej turistickej značke smerujúcej na Skálie – na kopci s výhľadom na samotný Dobrovodský hrad. Jaskyňa Slopy je verejnosti neprístupná rozsadlinovo-rútivá jaskyňa dlhá 75 m a hlboká 36 m. Podobne ako v Markovom kúte, aj tu sa našli archeologické nálezy. Tu však o niečo mladšie – len zo stredoveku. Rozsiahlejšia jaskyňa, ktorú na povrchu prezrádza len nepatrná diera do zeme a kovový uzáver, je domovom netopierov.

Okrem jaskýň sa dá na prechádzkach Dobrovodskými lesmi naraziť na ďalšie krasové útvary – ako na početné krasové jamy, vyskytujúce sa hlavne na plošinách a na dnách suchých dolín. Súčasťou krasu sú početné pramene a vyvieračky s čistou vodou – čomu napovedá aj samotný názov obce Dobrá Voda. Nachádza sa tu aj zdroj pitnej vody pre Trnavu – v Dobrej Vode a v lokalite pod Mariášom – ktoré sú zachytené potrubiami.

Dobrú Vodu pomerne často postihujú zemetrasenia, pri ktorých napríklad prameň pod Mariášom mení svoju výdatnosť. Veľmi silné zemetrasenie sa tu udialo 5. a 6. 3. 1930, kedy sa v obci zrútili viaceré domy. Prameň na pod Mariášom vtedy úplne zanikol a objavil sa až po niekoľkých rokoch. Krasový prameň sa nachádza aj v neďalekej Chtelnickej doline pri rekreačnom zariadení – prameň Vítek.

V spolupráci s Ing. arch. Miroslavom Beňákom.

Kontakt
Adresa: Dobrá Voda
GPS:48.5973319, 17.5385073