Okolo Dobrej Vody

Zdroj: časopis Biker

Spolu: 52 km

Celkové stúpanie: 670 m

Náročnosť: 3

Prevýšenie medzi najnižším a najvyšším bodom: 208 m.

Trasa: Dobrá Voda - Katarínka - Dolná Krupá - Cerová - Dobrá Voda.

Trasa je mierne náročná pre svoju dĺžku a stúpanie. Väčšinou vedie po málo frekventovaných verejných komunikáciách s asfaltovým povrchom a po spevnených a nespevnených lesných cestách. Je vhodná predovšetkým pre horské alebo trekingové bicykle. Pozor si treba dať na miestami rozbité lesné cesty. Trasa je orientačne nenáročná, značkovanie chýba len v okolí Planinky smerom na Katarínku. Medzi ťažšie úseky patrí stúpanie na Suchánku po čiastočne rozbitej ceste a k zrúcanine Kostola a kláštora sv. Kataríny, ktoré vedie po nespevnených cestách.

Na úvod cyklistického výletu môžeme zájsť na zrúcaninu Dobrovodského hradu. Trasa začína v Dobrej Vody a po značkovanej cyklistickej trase (8211) pokračujeme smerom na Dechtice. Prejdeme okolo plniarne prírodnej stolovej vody Zlatá studňa a onedlho sa ocitneme pri autobusovej zastávke Planinka, pri ktorej odbočíme doprava na vedľajšiu asfaltovú cestu. Mierne stúpajúca cesta nás dovedie k zrenovovanému bývalému poľovníckemu kaštieľu Planinka, pri ktorom sa nachádza malá chatová osada. Obídeme kaštieľ z pravej strany a ďalej stúpame po nespevnenej lesnej ceste vľavo. Cesta nás vyvedie na okraj lúky, na ktorej odbočíme doľava na modro značkovanú turistickú trasu. Pokračujeme po nej najskôr južným a neskôr západným smerom, až prídeme k lokalite ľudovo nazývanej Katarínka.

Z Katarínky pokračujeme po nespevnenej lesnej ceste juhovýchodným smerom. Asi po 1 km vyjdeme z lesa a po štrkovej ceste klesneme k hlavnej ceste č. 502. Odbočíme na nej doprava a po 2 km sa ocitneme pred obcou Naháč, kde odbočíme doľava na menej frekventovanú štátnu cestu smerujúcu do Horného Dubového. Od miestneho kostola budeme pokračovať bočnou ulicou západným smerom a po spevnenej ceste prídeme do Dolnej Krupej. Z Dolnej Krupej vedie trasa severným smerom do Hornej Krupej. Prídeme ku krížu v lokalite Prekážka a po značkách cyklistickej trasy (2203) prejdeme cez frekventovanú cestu a opäť pokračujeme severným smerom po asfaltovej lesnej ceste. Najskôr nás čaká mierne stúpanie, neskôr prejdeme gaštanovou alejou a prudkým stúpaním sa dostaneme na Cerovú. Zľava obídeme budovy na Cerovej a dolu kopcom po asfaltovej ceste klesneme na Suchánku. Ak by sme odbočili vľavo, dostali by sme sa do Jablonice. My však pokračujeme vpravo po značkovanej cyklistickej trase (2203) a miernym zjazdom prídeme do Dobrej Vody, východiskového i cieľového bodu našej trasy.

Zdroj: Najkrajšie cyklookruhy Trnavský kraj, Vydavateľstvo Dajama

Kontakt
Adresa: Dobrá Voda
GPS:48.5973319, 17.5385073

Kategórie: #Cyklistika