Okolo Piešťan

Fotka od: Rezort Piešťany

Spolu: 35 km

Celkové stúpanie: 69 m

Náročnosť: 1

Prevýšenie medzi najnižším a najvyšším bodom: 20 m.

Trasa: Piešťany - Ratnovce - Piešťany - Pobedim - Piešťany.

Cyklotrasa patrí medzi ľahké a pohodové cyklistické výlety a dá sa napr. kvôli deťom rozdeliť na dva ucelené a ešte menej náročné okruhy. Ideálnym pre rodiny s malými deťmi je tzv. Sĺňavský okruh, ktorý je ako vystrihnutý z katalógu rodinných cyklistických výletov. Prevýšenia či stúpania neprichádzajú do úvahy a okolo celej vodnej nádrže Sĺňava vedie cyklistický chodník. Aj ďalšia časť trasy svojou dĺžkou či prevýšením patrí medzi nenáročné a jednoduché na orientáciu. Smeruje iba po hrádzi a lokálnych cestách s asfaltovým povrchom. Najvhodnejšie je ju absolvovať s cestným alebo trekingovým bicyklom.

Túru popri Váhu (presnejšie Biskupickom kanáli) začneme pri Informačnom centre v Piešťanoch na Pribinovej ulici. Po prehliadke centra mesta pokračujeme ku Kolonádovému mostu, pri ktorom odbočíme doprava na cyklistický chodník. Bicyklom sa vyberieme povedľa Váhu južným smerom, ako nás vedie červená cyklistická značka (002). Najprv prechádzame po Nábreží Ivana Kraska a príjemný cyklistický chodník nás privedie až k rekreačnému areálu Lodenice. Spolu s cyklistickou značkou prejdeme okrajom areálu a povedľa vodného diela Sĺňava pokračujeme južným smerom ďalej po hrádzi. Trasa vedie po západnej hrádzi vodného diela Sĺňava. Onedlho prejdeme aj okolo Rybárskeho dvora, stojaceho napravo od hrádze. Kúsok od neho sa nachádza hať vodnej elektrárne, po ktorej sa dá prejsť na opačnú stranu vodnej nádrže. Dá sa tadiaľ však prechádzať iba v čase, keď je otvorená pre verejnosť a tento údaj si treba vopred overiť na internete.

Pokračujeme ďalej po korune hrádze opačným, severným smerom a po pravej strane sa už dvíha pohorie Považský Inovec. Po ďalších kilometroch prichádzame ku Krajinskému mostu, kde končí náš 13 km dlhý tzv. Sĺňavský okruh. Prejdeme cez cestu a odbočíme hneď vľavo, následne vpravo a povedľa Váhu prídeme až ku Kolonádovému mostu. Pokračujeme cez most po cyklistickom chodníku na druhú stranu kanálu, kde nás víta symbol mesta – piešťanská socha barlolámača. Popri barlolámačovi pokračujeme po hrádzi Biskupického kanálu po príjemnom cyklistickom chodníku. Vychutnáme si nikým a ničím nerušenú pohodu a pokoj tejto časti trasy a míňame sa iba s ďalšími cyklistami či korčuliarmi. Prechádzame popod diaľničný most, za ktorým sa na ľavej strane rozkladá Horná Streda. Na jej samom konci ešte pred Čachtickým kanálom odbočíme doľava, až prídeme ulicou obce k frekventovanej štátnej ceste, ktorú prekrižujeme. Pokračujeme cez most ponad železničnú trať a po niekoľkých kilometroch pohodlnej jazdy po nie príliš frekventovanej ceste s asfaltovým povrchom sa ocitneme v Pobedime.

Prejdeme cez Pobedim v južnom smere, prekročíme potok Dubová a po ostrej ľavotočivej zákrute nasleduje pohodová jazda do susednej obce Bašovce. Zážitok z jazdy na bicykli si tu môžeme ešte umocniť aj z gastronomického hľadiska, ak navštívime miestnu vychýrenú reštauráciu Rybárska bašta, ktorá má vždy v ponuke viaceré rybie špeciality. Z Bašoviec to je už len na skok južným smerom do Veľkého Orvišta a odtiaľ už máme Piešťany, cieľ našej cesty, na dohľad. Ponad diaľnicu a ponad železnicu prídeme onedlho do mesta a bočnými ulicami sa dostaneme až do centra mesta – k pešej zóne na Winterovej ulici.

Zdroj: Najkrajšie cyklookruhy Trnavský kraj, Vydavateľstvo Dajama

Kontakt
Adresa: Piešťany
GPS:48.5917973, 17.827155

Kategórie: #Cyklistika