Poľovnícky zámok Solírov, Dolné Orešany

Fotka od: Miroslav Beňák

Na veľmi pekné miesto ako z rozprávky narazíme pri ľahkej turistike z Majdánskeho nad Hornými Orešanmi na Zabité. Na zelenej značke, tesne na rozhraní dvoch krajov stojí maličký zámoček Solírov. Majitelia okolitých lesov - Pálffyovci na tomto letohrádku trávili voľný čas. V čase poľovačiek ho využívali ako loveckú chatu. Ako chata poľovníckeho zväzu sa využíval donedávna.


Jeho architektúra je inšpirovaná nemeckou horskou architektúrou z prelomu 19. a 20. storočia. Viaceré krásne drevené detaily – ako konzoly držiace strechu, zábradlie schodiska a balkónu sú dodnes zachované. Letohrádok dodnes dýcha duchom doby nielen svojim vzhľadom. Prespávať tu je dodnes „čistá romantika“ žiadna elektrina a voda len zo studne. V 30. rokoch 20. storočia sa tu dalo núdzovo prenocovať a najesť sa.

Okrem zámočku sa o niečo nižšie nachádza o niečo menšia budova s neogotickými prvkami a neomietanou tehlovou fasádou. Pre Pálffyovcov však lesy v blízkom okolí Solírovu neboli len miestom oddychu. Dodnes sú tu veľmi zreteľné trasy úzkokoľajných železničiek, jej časti mostov, násypov a zárezov v teréne. Úzkokoľajka zvážala bukové, hrabové a klenové drevo do chemickej továrne na Majdánskom. Továreň založená Jozefom Pálffym v roku 1883 z dreva suchou destiláciou vyrábala drevný lieh, acetón, kyselinu octovú a drevné uhlie. Neskôr začala vyrábať aj farby a laky. Známi Chemolak vznikol práve v priestoroch bývalej Pálffyho chemickej továrne nad Hornými Orešanmi.

V blízkosti sa nachádza rybáreň „Parina“. Rovnako bola súčasťou rozsiahleho hospodárstva Pálffyovcov. Založil ju gróf Móric Pálffy v roku 1861. Bola jedna z prvých pstruhových liahní na území Slovenska. Od Solírovu sa dá prejsť na ďalšiu horáreň – Zabité.


V spolupráci s Ing. arch. Miroslavom Beňákom.

Kontakt
Adresa: Poľovnícky zámok Solírov, DOlné Orešany
GPS:48.445437, 17.3543617