Prieskumná štôlňa na Jahodníku, Smolenice

Fotka od: Miroslav Beňák

Ak sa vyberiete z táboriska na Jahodníku na vrch Záruby, na zelenej značke ešte pred rekreačným strediskom Záruby si vo svahu môžete všimnúť neveľkú dieru v skale. V širšom okolí sa nachádza viacero jaskýň, ktoré samozrejme najviac reprezentuje naša sprístupnená jaskyňa Driny. V tomto prípade sa však nejedná o jaskyňu, ale o umelo vyrazenú prieskumnú štôlňu.


Jej pôvod a účel nie je jednoznačný. Pravdepodobne bola vyrazená v roku 1950 alebo 1951, kedy v Smolenickom krase prebiehal geomorfologický prieskum, rôzne nivelizačné merania a mapovanie Drín a aj nové objavné práce. Do Smoleníc vtedy prišli pracovníci Slovenskej speleologickej spoločnosti, Dr. Anton Droppa a objaviteľ Domice Ján Marko. Prieskum viedol profesor Leonard Blaha z Trnavy. Vďaka tejto akcii sa im podarilo v jaskyne Driny objaviť a sprístupniť novú podzemnú sieň s nádhernou kvapľovou výzdobou a postupne rozšíriť sprístupnené časti jaskyne.


V rámci prieskumu sa však nesústredili len na samotnú jaskyňu Driny, ale aj jej okolie pod kopcom Driny. A ani banské práce s použitím dynamitu v rámci objavných prác neboli žiadnou novinkou. Na základe kutacieho povolenia sa už v roku 1931 prekopávali aj do samotnej jaskyne Driny. O odstreli sa staral otec jedného z objaviteľov – Štefan Banič – známi vynálezca padáka, ktorý pracoval v miestnom lome ako strelmajster.

Banským spôsobom bola vo vápencoch vyrazená aj táto len 8 m dlhá štôlňa, pravdepodobne kvôli rozšíreniu menšej pukliny s úmyslom dostať sa hlbšie do väčších podzemných priestorov.


Podľa inej teórie jej pôvod môže súvisieť aj s výskytom barytu, ktorého žila vystupuje na kopci Jahodník na povrch a v minulosti tu bola aj dobývaná. Zrudnenie barytu sa tu prvýkrát spomína v roku 1915 a banské práce sa tu vykonávali v 30. rokoch 20. storočia. Kutacie práce v rokoch 1936-1937 vykonával smoleničan Fr. Sloboda. V rozsiahlejšej ťažbe však nepokračovalo, keďže sa jednalo o malé zásoby barytu v ložisku.


Či už je to tak alebo onak, krátka štôlňa zaujímavým pozostatkom dávnych prieskumov a je príjemnou zastávkou cestou na Záruby.


V spolupráci s Ing. arch. Miroslavom Beňákom.

Kontakt
Adresa: Jaskyňa Driny, Jahodník - Smolenice
GPS:48.5011525, 17.4038257