Smolenický zámok, Smolenice

Fotka od: Marcel Krajčo

Prvé písomné pamiatky o existencii obce Smolenice pochádzajú z polovice 13. storočia. Od r. 1438 sa stal majiteľom Smoleníc gróf Juraj. V 15. storočí bol v obci vybudovaný hrad, ktorý sa stal sídlom smolenického panstva.

Začiatkom 16. st. získavajú Smolenice Országhovci. V roku 1777 preberá smolenické panstvo Ján Pálffy. Pálffyovci zámok neobývali, nakoľko nebolo finančných prostriedkov na jeho údržbu. V období napoleonských vojen zhorela hlavná budova hradu aj s vežou. Majiteľ smolenického a dobrovodského panstva gróf Jozef Pálffy st. začal terajší Smolenický zámok budovať na začiatku 20. storočia. Zo starého hradu zostali bašty, ktoré sa nadstavili a zastrešili. Gróf Pálffy dal zámok postaviť podľa návrhu architekta Jozefa Huberta. Stavebné práce na zámku boli prerušené počas prvej svetovej vojny a na stavbe sa nepokračovalo až do skončenia druhej svetovej vojny.

V roku 1945 sa majiteľom zámku stal štát a SNR si ho zvolila za svoje letné sídlo. Zámok bol dostavaný a zariadený. V roku 1953 bol zámok odovzdaný SAV a stal sa reprezentačným miestom pre stretnutia vedcov z celého sveta.

Smolenický zámok bude otvorený pre verejnosť nielen v letných mesiacoch, ako to bývalo po minulé roky, ale od apríla do júna aj každú nedeľu popoludní. „Záujem verejnosti dopomohol k tomu, aby sa chodbami zámku mohli pokochať aj tí, ktorí cestujú z diaľky a svoje potulky Slovenskom si plánujú skôr na dni pracovného voľna,“ hovorí Michaela Potočárová z oblastnej organizácie cestovného ruchu Trnava Tourism. Počas roka sa totiž na zámku koná niekoľko konferencií a dokonca slúži ako Kongresové centrum pre Slovenskú akadémiu vied. Aj preto je jeho sprístupnenie a návšteva výnimočnou udalosťou. Turisti sa tak môžu tešiť na jedinečný výhľad z 33 metrov vysokej zámockej veže. V dobrom počasí uvidia nielen rozľahlý anglický park, ktorý obkolesuje Smolenický zámok, ale aj panorámu okolia od Trnavy po Malé Karpaty.

Otváracia doba: apríl - jún nedeľa 13:00 - 17:00, júl - august pondelok - piatok 10:00 - 18:00. Vstup každú celú hodinu.

Kontakt
Adresa: Zámocká 18, 919 04 Smolenice
GPS:48.513547, 17.432247
Web stránka: http://kcsmolenice.sav.sk
Email: kc-smolenice@savba.sk