Cyklotrasy

Sídlom Trnavského samosprávneho kraja je historická Trnava, najstaršie slobodné kráľovské mesto na Slovensku, ktoré je vďaka mnohým kostolom nazývané aj Slovenský Rím. Na severe Trnavského kraja sa rozprestiera Záhorie so svojimi vínorodými kopcami, malebnou Zlatníckou dolinou, či historickou Skalicou. Úrodný juh v okolí Žitného ostrova je vyhľadávaný najmä vodákmi splavujúcimi Malý Dunaj, ktorý je lemovaný množstvom unikátnych vodných mlynov. Vďačnými cieľmi cykloturistov sú zrúcaniny hradov, zámky, historické centrá miest, múzeá, sakrálne, kultúrne, historické, technické a prírodné pamiatky kraja. Po absolvovaní niektorého z množstva ponúkaných cyklovýletov sa unavení cyklisti môžu príjemne zrelaxovať v blahodarných vodách termálnych kúpalísk a akvaparkov, ktoré vyrástli v blízkosti vzácnych geotermálnych prameňov. V prevažne rovinatom Trnavskom kraji je vytýčených 34 cyklotrás, ktoré majú spolu 664 km.

 

Slovensko-české pohraničie ponúka v oblasti Skalice množstvo pekných cyklotrás, ktoré sú v celom regióne rozumne navrhnuté tak, aby spájali oba bratské štáty. A ponúka aj famózny trdelník, netreba zabúdať ani na túto vychytávku. Samotné cyklotrasy sú vhodne vybrané tak, aby ste si výlety v maximálnej možnej miere užili a nemuseli sa extrémne namáhať. Zväčša ide o poľné cesty, ktoré sa kľukatia medzi sadmi či poľami, alebo spevnené lesné cesty, po ktorých sa jazdí skutočne pohodlne. Vďaka pevnému podkladu ubiehajú kilometre naozaj rýchlo, pričom sa môžete kochať okolitým zmiešaným lesom či salašmi a pastvinami. Ak ste teda fanúšikom expedičného alebo spoznávacieho bicyklovania, rozhodne vám odporúčame sem prísť. Okrem toho, že sú cyklotrasy veľmi príjemné a nenáročné, ich ďalším pozitívom je to, že zväčša spájajú nejaké zaujímavé miesta alebo prechádzajú okolo pamiatok. Jedným z takýchto miest je  určite Zlatnícka dolina, ktorá okrem možností ubytovania ponúka lezenie v lanovom parku Tarzania, príjemné občerstvenie v Skalickej kolibe alebo v lete kúpalisko s toboganom, čo juniorov rozhodne presvedčí s vami celú cyklotrasu absolvovať. Na opačnej strane (a východiskovom bode jednej z cyklotrás) je Baťov kanál, respektíve prístav Skalica. V súčasnosti má Baťov kanál takmer 60 km. Na celom toku je niekoľko prístavov a prístavísk, ktoré slúžia ako zázemie pre turistov a zároveň ponúkajú turistické služby.

 

Zažite pohodu, slnko, rovinu a hlavne južanskú pohodu! Oblasť Serede, Galanty a Šale ponúka množstvo nenáročných cyklotrás, ktoré sa kľukatia pomedzi polia, lužné lesy a malé dedinky a prevedú vás popri toku Váhu a jeho slepých ramenách, ale aj okolo dominanty oblasti – vodnej nádrže Kráľová. Juh Trnavského kraja je ideálny na „expedičné“ jazdenie. Spravte si výlet k vodnému dielu Kráľová, navštívte vodný hrad Šintava či vychutnajte si westernový svet na Ranči na striebornom jazere. Váh patrí medzi slovenské veľtoky – predsa len vzniká sútokom Bieleho (pramení v Nízkych Tatrách) a Čierneho Váhu (premení vo Vysokých Tatrách) v Kráľovej Lehote a za Komárnom sa vlieva do Dunaja. V oblasti našich cyklotrás – teda dolnej časti povodia má rieka mnohé mŕtve ramená a okolie je lemované ostrovčekmi lužného lesa. Práve tieto sú ako stvorené na príjemné posedenie, chytanie rýb či dokonca kempovanie, ktoré bolo v oblasti oddávna veľkým lákadlom. Na to poslúži aj zrenovovaný autokemping Ostrov lásky, ktorý sa nachádza priamo v Seredi. Bikovanie nemusí byť vždy len o adrenalíne, zdolávaní výškových metrov alebo o hecovaní sa do stále náročnejších technických trailov. Občas je príjemné bike využiť len ako dopravný prostriedok a vychutnať si úplne odlišné aktivity, ktoré počas náročnej (zväčša aj pretekárskej) sezóny nemajú u väčšiny bikerov miesto. Okres Galanta toho ponúka skutočne veľa, či už z hľadiska histórie, kultúry, alebo voľnočasových aktivít. Ak si vodnými športmi radi spestríte bikový výlet, neváhajte a choďte navštíviť južný kraj.

 

Okolie Trnavy je plné menších kopčekov, takže pri jazde sa rozhodne nebudete nudiť. Trasa, ktorá vedie z malého Ríma do Karpát, sa vinie pomedzi polia a dedinky a ponúka množstvo stúpaní a klesaní, ktoré sa takmer neustále striedajú. Okolo samotných cyklotrás, ktoré sú najmä v lesoch veľmi príjemné, nájdete množstvo rôznych výnimočných miest, ktoré vám rozhodne odporúčame navštíviť. Ak si chcete užiť vrchy a pahorkatiny Malých Karpát a dlhé polia s vyčnievajúcimi vinohradmi na bike, poradíme Vám tie najzaujímavejšie trasy a pamiatky, ktoré môžete míňať popri trase. Najbližšie k Trnave je situovaný klasicistický kaštieľ v Dolnej Krupej s rozsiahlym anglickým parkom z prvej tretiny 19. storočia. Ak si chcete užiť pokoj a ticho priamo v lesoch Malých Karpát, odporúčame navštíviť zrúcaninu Katarínka či hrad Dobrá Voda. Ruiny starobylého Kostola a Kláštora sv. Kataríny Alexandrijskej reštaurujú dobrovoľníci už od roku 1994.  Okrem samotných stavieb však rekonštruujú, respektíve nanovo stavajú aj úzkorozchodnú lesnú železnicu. Športovo zdatnejší si môžu užiť malé kopčeky v okolí Chtelnice či Trstína, alebo sa priamo povoziť po hrebeni Malých Karpát.

Autor: Biker

 

Jednotlivé popisy cyklotrás ako aj charakteristiky trás Trnavského kraja nájdete na stránke