Tradičné ľudové bývanie

Zdroj: Archív Trnavského samosprávneho kraja

Expozíciu tradičného ľudového bývania, ktorá sa nachádza priamo v budove Žltého kaštieľa, tvorí súbor troch miestností: kuchyňa, tzv. čierna kuchyňa a čistá izba.

V kuchyni sa nachádzajú originálne náradia, ktoré múzeum získalo z okolitých dedín. Skrinka na kuchynské riady s policou a so zásuvkou je nenahraditeľnou súčasťou kuchyne. Nachádza sa tu aj drevený regál, stôl so stoličkami, lavica, sporák a drobné kuchynské potreby, ktoré používala gazdiná dennodenne.

Medzi kuchyňou a čistou izbou sa nachádza tzv. čierna kuchyňa. V ľudových domoch bol pôvodne tento priestor s voľnou strechou otvorený. Je tu aj murované ohnisko, pec na pečenie chleba, rôzne náradia, ktoré používali pri pečení, varení v kotlíku, pri dojení kráv, a podobných prácach.

V tzv. čistej izbe je ukážka zariadenia tradičnej izby. Posteľ, skriňa na šaty, rohová lavica a stôl so stoličkami, širšia stolička pre staršieho člena rodiny a komoda (truhlica), ktoré patrili do zariadenia izby. Ostatné vybavenie tvoria porcelánové šálky, poháre, na komode sú umiestnené predmety viažuce sa k náboženskému vierovyznaniu rodiny (kríže, Sväté písmo). Na osvetlenie priestoru používali petrolejovú lampu visiacu alebo prenosnú. Na stene je obraz vojaka z doby prvej svetovej vojny. Na mešternici  (na hlavnej hrade)  je vyznačený dátum výstavby domu – rok 1772 – tento kus sa zachoval a pochádza z obce Kyselica.

Kontakt
Adresa: Múzejná 2, 929 01 Dunajská Streda
GPS:47.994377, 17.62179
Email: zmds@zupa-tt.sk