Trnavské mestské opevnenie

Fotka od: Matúš Koprda

Výstavba trnavských hradieb bola svojho času najväčším stavebným projektom Uhorska. Dnes patria medzi najvýznamnejšie pamiatky Slovenska i Európy nielen vďaka tomu, že dnes mesto obopínajú v mimoriadne dlhých a zachovalých úsekoch. Zblízka si ich môžete obzrieť napríklad pri prechádzke po Parčíku Bela IV. či po Michalskej ulici, na konci ktorej máte možnosť vystúpiť na samotné hradby a vychutnať si netypický pohľad na Baziliku sv. Mikuláša z výšky.

Najväčšie mestské opevnenie v Uhorsku
Výstavba hradieb bola zahájená už v prvej polovici 13. storočia. Jednoduchšie bolo pracovať s tehlou, keďže najbližší zdroj kameňa bol dostupný až v Malých Karpatoch. Spotrebovaných bolo až 4,3 milióna tehál a v tom období išlo o najvýznamnejší stavebný projekt v celom Uhorsku. Z pohľadu dochovanej podoby opevnenia je na Slovensku len málo miest, ktoré by sa i dnes mohli pýšiť dlhými úsekmi zachovaného hradného múru.

Fortifikačný systém
Najskôr boli postavené štvorhranné obranné veže, neskôr sa vyhĺbila vodná priekopa a vykopaná zem sa použila na výstavbu valu medzi vežami do času, kým neboli hotové múry hradieb. Do mesta sa vstupovalo štyrmi bránami a o obranu hradieb sa starali najatí strážnici na čele s kapitánom. Hradobný systém plnil svoju obrannú funkciu do 18. storočia.

Zdroj: OOCR Trnava Tourism

Kontakt
Adresa: Michalská ulica, Trnava
GPS:48.3806717, 17.5917443