Zdroj: Archív Trnavského samosprávneho kraja

Vinárstva

Chotáre v regiónoch Trnavského samosprávneho kraja sú známe svojou dlhoročnou vinohradníckou a vinárskou tradíciou. Viniče karpatských svahov plné šťavnatého hrozna situované východne od Malých Karpát v Trnavskej pahorkatine, západne v Chvojníckej pahorkatine a slnečné úpätia svahov južne od Trnavy v Podunajskej rovine, vytvárajú jedinečnú príležitosť pre vznik tohto kráľovského nápoja - vína. Ak patríte k milovníkom iskrivého moku, doprajte si potešenie z jeho číreho vzhľadu, príjemnej vône a priehľadnej farby. Regióny ponúkajú rozmanité odrody červeného a bieleho vína – od Skalickej frankovky, cez Modrý Portugal z Orešian až po najpestovanejšie odrody Veltlínske zelené a Rizling na juhu Trnavského kraja.

Neopakovateľné bohatstvo chuti a pocitov si možno dopriať na vínnych cestách jednotlivých vinohradníckych oblastí, spájajúce najpozoruhodnejšie miesta regiónov. Trnavskému kraju dominujú vína Malokarpatskej vínnej cesty, ktoré smelo konkurujú najlepším slovenským a zahraničným vínam. Typickým vínom rubínovo červenej farby s korenistou chuťou zo skalických starých viníc je Skalická frankovka, ktorá sa zaraďuje medzi veľmi staré odrody nemeckého pôvodu. Podľa niektorých vinárov jej pravlasťou môže byť Dolné Rakúsko. Naopak, osviežujúce, ľahké a ovocné ružové vína napríklad Rosé alebo Cabernet Sauvignon, typické pre letnú sezónu horúcich dní, patria k obľúbeným novým odrodám mnohých vinárstiev v regióne. Vinárstva v Trnavskom kraji sa môžu pochváliť alternatívnymi vínami, ktorých viniče dozrievajú ekologicky a vína kvasia prirodzene, bez použitia umelých kvasiniek. Príkladom sú Rodinné vinárstvo Magula a Slobodné vinárstvo Majer Zemianske Sady sa venujú výrobe bio vín a zvláštnosťou sú ich oranžové vína. Najúspešnejší vinári z Trnavského kraja sú pravidelne oceňovaní na prestížnych vinárskych súťažiach na Slovensku – Víno Tirnavia, Národný salón vín SR alebo Danube Wine Challenge.

Návštevníci a priaznivci chutného vína majú možnosť zažiť ochutnávku lokálnych vín a špecialít, návštevu vínnych pivníc, vinoték alebo vinárskych podujatí. Jedinečnú kombináciu najlepších vín a príjemného prostredia dotvárajú dni otvorených pivníc v autentickom prostredí starobylých pivníc.

Sila slnka, terroir, um a práca vinohradníka a vinára. To všetko sa ukrýva vo víne. Spoznajte s nami vinohradnícke rajóny, vínne cesty a vinárstva čo najlepšie. Vyberáme spomedzi najznámejších výrobcov vín v Trnavskom kraji. Veríme, že nájdete to Vaše jedinečné víno.

Malokarpatská vínna cesta

Malokarpatská vínna cesta v sebe spája niekoľko fenoménov - víno, krajinu, históriu a gastronómiu oblasti rozloženej medzi Bratislavou a Trnavou ako veľkými centrami juhozápadného Slovenska. Táto vínna cesta ponúka celoročný program podujatí viazaných na činnosti spojené s pestovaním viniča a výrobou vína i ponuku zariadení, ktoré sú typické pre tento vinohradnícky región.

Vínna cesta Záhorie

Vínna cesta Záhorie návštevníkom predstavuje vínnu oblasť v tomto regióne, jeho pozoruhodné miesta atraktívne pre turistov ponukou miestnych vín, špecialít, vínoték, originálnych vínnych pivníc a búd. Ide o sieť zariadení, ktoré dokumentujú históriu oblasti a poskytujú informácie i sprievodcovské služby, umožňujú poznať pamiatky, zvláštnosti a miestne zvyklosti. Občianske združenie Vínna cesta Záhorie spolupracuje so združením Moravská vínna cesta a Rakúska vínna cesta a jeho centrum je v Skalici.

Nitrianska kráľovská vínna cesta

Nitrianska kráľovská vínna cesta je najväčšou a najdlhšou na Slovensku. Jej vetvu spájajú vinohradnícke oblasti Nitriansku, Južnoslovenskú a Malokarpatskú. Rozprestiera sa na území štyroch krajov: Nitrianskeho, Trnavského, Trenčianskeho a Banskobystrického. V našich zemepisných šírkach počalo pestovanie viniča už pred dvetisícpäťsto rokmi o čom svedčia viaceré archeologické nálezy. Najstarší datovateľný nález na Slovensku je z pahorku Molpír pri Smoleniciach starý cca 2700 rokov.