Zo Serede do Šale

Zdroj: CBS spol.s.r.o.

Spolu: 40 km

Celkové stúpanie: 11 m

Náročnosť: 2

Prevýšenie medzi najnižším a najvyšším bodom: 11 m.

Trasa: Sereď - Šoporňa - Šaľa - Kaskády - Sereď.

Nenáročná trasa bez prevýšenia je dĺžkou a profilom vhodná pre cyklistov, ktorí uprednostňujú rovinu a menej namáhavú cyklistiku. Iba štrkový povrch na hrádzi, miestami s väčšími kameňmi narúša celkovú pohodlnosť, avšak aj táto časť sa dá prejsť po súbežnej ceste. Na trasu sú najvhodnejšie trekingové bicykle. Aj orientačne je trasa nenáročná, vedie zväčša po cestných komunikáciách, na ktorých však nie je okrem krátkych úsekov v Seredi a Šali hustá premávka.

Sereď je východiskovým bodom našej túry. Začneme v centre na Námestí slobody a vydáme sa smerom na Šintavu. Na začiatku sledujeme značky cyklistickej trasy, ktorá smeruje k Váhu. Zaujímavou technickou pamiatkou je most cez Váh, cez ktorý budeme onedlho prechádzať. Je to jediný prefabrikátový oblúkový most na Slovensku, ktorého piliere zdobia znaky slovenských miest. Prejdeme po moste do obce Šintava a hneď na prvej odbočke odbočíme vpravo. Pokračujeme okolo Kostola sv. Martina a onedlho sa dostaneme na hrádzu. Po nej prejdeme popod rýchlostnú komunikáciu R1 a ďalej nás po pravej strane sprevádzajú pohľady na vodnú nádrž Kráľová. Minieme odbočku do Šoporne a onedlho prídeme k hati vodnej elektrárne a k plavebnej komore. Obídeme ju zľava a popri kanáli pokračujeme po poľnej ceste juhovýchodným smerom. Zakrátko prídeme do Dlhej nad Váhom a za ňou sa opäť napojíme na hrádzu, ktorá nás privedie do Šale ležiacej na oboch brehoch Váhu. Po moste ponad Váh prejdeme na druhý breh a odbočíme doprava na hrádzu.

Trasa pokračuje ďalej tentoraz po západnom brehu rieky severným smerom. Prechádzame východným okrajom obce Kráľová nad Váhom. Onedlho prídeme k hati vodnej elektrárne a k plavebnej komore a pokračujeme po juhozápadnom brehu vodnej nádrže Kráľová. Asfaltový chodník na hrádzi vodnej nádrže nás privedie až k rekreačnej oblasti Kaskády, kde si môžeme oddýchnuť a občerstviť sa. Zostáva už len približne tretina z celkovej dĺžky trasy. Pokračujeme po západnej hrádzi až po odbočku do Váhoviec, z ktorých popod rýchlostnú komunikáciu prejdeme povedľa Váhu do Dolnej Stredy. Odtiaľto po asfaltovej hrádzi pokračujeme do Serede k mostu cez Váh a na Námestie slobody.

Zdroj: Najkrajšie cyklookruhy Trnavský kraj, Vydavateľstvo Dajama

Kontakt
Adresa: Sereď
GPS:48.2850786, 17.7338455

Kategórie: #Cyklistika