Amor et lacrimae - Láska a slzy

KONCERT

Park kaštieľa v Dolnej Krupej

Pohodlne sa usaďte a nechajte sa unášať vo víre nádherných tónov, ktoré pohladia každý kúsok duše a potešia nejedného milovníka vážnej hudby. V súzvuku huslí, violončela a klavíra zabudnete, v ktorom ste storočí a prenesiete sa do nádherného príbehu lásky v romantických priestoroch parku kaštieľa v Dolnej Krupej. Bol Beethoven na tomto mieste skutočne alebo sa jeho pobyt v Dolnej Krupej stal len vysnívanou predstavou žijúcou v legendách? Rozárium hudby odhalí aj kúsok z tejto legendy.

Objavte tajomstvá miest a dych berúce legendy. Doprajte si exkluzívny zážitok v podobe prekrásnych tónov klasickej hudby, prejdite sa parkom kaštieľa, spoznajte Beethovenov domček, navštívte Rozárium Márie Henriety Chotekovej v Medolandii. Prežite nevšedný zážitok plný krásnych chvíľ doplnený ochutnávkou medoviny priamo od majstra medovinára.

Koncert klasickej hudby v podaní komorného orchestra Convergence Players pod vedením vo Švajčiarsku pôsobiaceho huslistu Igora Karška prinesie do Dolnej Krupej vášnivú a virtuóznu Violončelovú sonátu A dur Ludwiga van Beethovena, romantické Sexteto G dur jeho obdivovateľa a nasledovníka Johannesa Brahmsa a modlitbu, meditáciu od súčasného ukrajinského skladateľa Valentina Silvestrova (1937). Ako sólista sa v orchestrálnej úprave Beethovenovho diela predstaví popredný slovenský violončelista Jozef Lupták. Špeciálnym hosťom večera bude Robert Roth, ktorý prečíta výber z Beethovenových listov.


Cena lístka

Premium

V cene lístka Premium zažijete:

Prehliadky sú organizované v skupinách podľa časového harmonogramu o 14:00, 15:00, 16:00 a trvajú cca. 45 minút. Rozdelenie do skupín a časových blokov zašleme spolu s užitočnými informáciami s blížiacim sa dátumom koncertu.

Základný 22 €

Zľavnený 18 € ( dieťa od 6 do 15 rokov, senior nad 65 rokov, ZŤP )

Kúpiť lístok


Štandard

V cene lístka Štandard zažijete:


Základný 16 €

Zľavnený 12 € ( dieťa od 6 do 15 rokov, senior nad 65 rokov, ZŤP )

Kúpiť lístok


Časový harmonogram

13:00
otvorenie brán podujatia

14:00 – 17:00
sprievodný program v areáli parku kaštieľa a Medolanie
vstup do Rozária grófky Márie Henriety Chotekovej
možnosť občerstviť sa v areáli Medolandie a Rozária

14:00, 15:00, 16:00
komentované prehliadky areálu parku kaštieľa so sprievodcom
prehliadky Vily Apimed, Medovej veže a Podzemia spojené s ochutnávkou medoviny
* Tieto prehliadky sú realizované pre účastníkov s lístkom Premium.

17:00 - 17:45
Robert Roth čítanie z Beethovenových listov
L. van Beethoven: Bagately, op. 118 (výber)
Lenka Polláková, Zuzana Valentová, klavír
výber textov a hudby Andrej Šuba

18:00 – 19:30
Večerný koncert komornej hudby


Program koncertu

Valentin Silvestrov (1937)
Hymnus – 2001 pre sláčikový orchester

Ludwig van Beethoven (1770 – 1827)
Sonáta pre violončelo č. 3 A dur, op. 69
(úprava pre sláčikový orchester D. Rumler)

Johannes Brahms (1833 – 1897)
Sláčikové sexteto č. 2 G dur, op. 36
(úprava pre sláčikový orchester I. Karško)


Interpreti

Convergence Players, sláčikový orchester
Jozef LUPTÁK, violončelo
Igor KARŠKO, husle, koncertný majster
Robert ROTH, špeciálny hosť


Jozef Lupták, violončelo

je zakladateľom a umeleckým riaditeľom festivalu Konvergencie, ktorý sa od svojho vzniku v roku 1999 zaradil k najprestížnejším hudobným podujatiam na Slovensku. Absolvent Konzervatória a VŠMU v Bratislave pokračoval v štúdiách na Royal Academy of Music v Londýne (R. Cohen) a v Banff Centre for Arts v Kanade (A. Parisot, E. Meyer, T. Tsutsumi). Patrí k umelcom formujúcim hudobný a kultúrny priestor na Slovensku, za čo mu bolo udelených niekoľko ocenení (Cena Ministra Kultúry SR, Cena Frica Kafendu). Realizoval množstvo CD nahrávok (o. i. Bachove Suity pre sólové violončelo, Brahmsove sonáty, premiéry diel V. Godára, crossoverové projekty After Phurikane, Chassidic Songs, Uspávanky či vlastnú tvorbu na CD Free in One). Pripravuje novú nahrávku Bachových Suít pre sólové violončelo, ku ktorým sa vracia po vyše 20 rokoch, bude pokračovať aj v nahrávkach vlastnej tvorby. Pravidelne účinkuje na medzinárodných pódiách od USA po Nový Zéland. Ako vyhľadávaný a aktívny komorný hráč spolupracuje s množstvom popredných svetových umelcov a ansámblov (R. Cohen, D. Rowland, V. Mendelssohn, B. Schmid, I. van Keulen, A. Serdar, Hilliard Ensemble, Fine Arts Quartet) ako aj s významnými dirigentmi (A. Parrott, J. Bělohlávek, D. Gazon, D. Héja, A. Mogrelia, K. Griffiths). Medzi jeho pravidelných komorných spoluhráčov patria I. Karško, M. Paľa, N. Skuta, B. Lenko a mnohí ďalší. Pravidelne vedie majstrovské kurzy (Taliansko, Maďarsko, USA, Anglicko), v posledných rokoch ich organizuje v rámci Konvergencií aj na Slovensku. (www.jozefluptak.com)

 


Igor Karško, (SK/CH), husle, koncertný majster

prešovský rodák, žiak K. Petrócziho na Košickom konzervatóriu, absolvent pražskej AMU (J. Tomášek) a Menuhinovej akadémie v Gstaade (Y. Menuhin, A. Lysy) pôsobí už dve dekády ako koncertný majster Luzernského symfonického orchestra a člen súboru The Serenade Trio. S týmto telesom vyhral prestížne súťaže komornej hudby vo Florencii, Caltanissette a Trapani. Ako koncertný majster barokového orchestra La Scintilla absolvoval v r. 2005 americké turné s C. Bartoli, s ktorou nahral CD Maria Malibran. Založil zoskupenia La Banda Antix a La Gioconda, je členom a hosťujúcim koncertným majstrom Les Musiciens du Louvre M. Minkowského. S týmto orchestrom nahral Haydnove a Schubertove symfónie pre label naïve. Je pravidelným hosťom Konvergencií, pre ktoré o. i. naštudoval Stravinského Príbeh vojaka. Od roku 2010 vedie s Th. Demengom súbor Camerata Zürich, v súčasnosti je jeho umeleckým vedúcim. Je profesorom na Musikhochschule v Luzerne. Od r. 2018 spolupracuje s Balthasar-Neumann Ensemble na kubánsko-európskom projekte CUE.

 


Robert Roth, špeciálny hosť

herec s dušou muzikanta, začínal v Detskej rozhlasovej a dramatickej družine, vyštudoval Hudobno-dramatický odbor na Konzervatóriu v Bratislave. Od r. 2000 pôsobí v Činohre SND. Je známy ako výrazný charakterový herec, ktorého umenie zarezonovalo v dielach Shakespearea, Dostojevského, Gogoľa, Mrožeka a ďalších autorov. Viaceré z hier, v ktorých účinkoval, boli nominované, respektíve získali ocenenia na Slovensku (DOSKY) i v Česku. Patrí medzi ne aj predstavenie Hollyroth, ktoré získalo ceny na prehliadke Nová dráma 2010 i dve ceny DOSKY za najlepší mužský výkon a najlepšiu inscenáciu sezóny 2009/2010. V rovnakom roku získal nomináciu na Krištáľové krídlo v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie. Príležitostne účinkuje aj v iných divadlách, hrá vo filme, spolupracuje s rozhlasom, číta zahraničnú i súčasnú slovenskú prózu. Je moderátorom Rádia Anténa Rock. S Konvergenciami pravidelne spolupracuje na čítaniach o hudbe, na CD Stravinskij: Príbeh vojaka stvárnil trojúlohu Vojaka, Diabla a Rozprávača.

Sprievodný program


Komentovaná prehliadka areálu parku kaštieľa

Počas prehliadky sa so sprievodcom poprechádzate po kaštieľskom parku a spoznáte jeho históriu, najkrajšie miesta aj zákutia. Uvidíte velikána parku – mohutný sekvojovec mamutí a nahliadnete do umelej jaskyne, tzv. grotty. Poodhalíte tajomstvá rodiny Brunswikovcov, pre ktorých bol kaštieľ postavený, dozviete sa o dôvodoch jeho stavby a o okolnostiach vzniku okolitého anglického parku. Rozprávanie sprievodcu odhalí aj príbehy z návštev Ludwiga van Beethovena v Dolnej Krupej a vysvetlí aj prečo pre neho postavili samostatný domček.

Prehliadky sa začínajú pri schodoch do kaštieľa o 14:00, 15:00 a 16:00 a trvajú približne 45 minút.

Prehliadky sú vyhradené pre účastníkov s lístkom Premium.

 

Prehliadka Vily Apimed, Medovej veže a podzemia v Medolandii

Spoločne so sprievodcom nazrite do jedinečného areálu, kde sa spája história so súčasnosťou, architektúra s prírodou a medovina s výborným jedlom. Vydajte sa s nami po stopách výroby najstaršieho slovanského nápoja a ochutnajte medovinu z medovinárstva Apimed.

Prehliadky vily Apimed, Medovej veže a podzemia sa konajú o 14:00, 15:00 a 16:00. Prehliadky sú vyhradené pre účastníkov s lístkom Premium.

Medolandia
Medolandia
Medolandia
Medolandia
Medolandia
Medolandia

 


Rozárium Márie Henriety Chotekovej v Medolandii vrátane ochutnávky medovín od majstra medovinára

V roku 1910 objavili prvé zmienky o rozáriu grófky Chotekovej v Dolnej Krupej. Početnosťou druhov a bohatstvom odrôd sa radilo medzi najväčšie strednej Európe. Rozárium zaniklo po roku 1945, ale tradícia pestovania ruží v Dolnej Krupej pretrvala dodnes. Na odkaz slávnej „ružovej grófky“ a jedinečnú ružiarsku tradíciu nadväzuje aj nové Rozárium M. H. Chotekovej s dvomi tisíckami ruží v areáli Medolandia. Prechádzka v Rozáriu Márie Henriety Chotekovej je okúzľujúca. Zhlboka sa nadýchnite vône tisícok ruží a oddýchnite si v záhradách Medolandie.

Rozárium je otvorené pre všetkých návštevníkov koncertu. Ochutnávka medovín od majstra medovinára je zahrnutá v cene lístka (Premium aj Štandard)

 

Pozrite si video z minulého ročníka

Naši partneri

Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky